Tüm Vücut MR, tüm vücudun 45 dakikada taranabildiği bir MR yöntemi. Kanser riski ve endişesi taşıyan sağlıklı kişilerin de başvurabileceği Tüm Vücut MR, bir check-up yöntemi olarak da kullanılabiliyor.

Bu yöntem, vücudu 4 ya da 5 parça olarak tarıyor ve dijital verileri otomatik yazılım programı ile tek parça haline getiriyor. Hızlı sonuç alınan bu modelde görüntülerin alınması 45 dakikada tamamlanıyor. Çekim boyunca kişinin hareketsiz yatması gerekiyor. Tüm Vücut MR çekimi sırasında kişi radyasyon almıyor. Rutin taramalarda kullanılan kontrast maddenin hastaya verilmesine genellikle gerek kalmıyor.

Çekimlere önce beyinden başlanıyor. Ardından boyun ve akciğer çekimi yapılıyor. İşleme karaciğer, pankreas, böbrek, böbrek üstü bezi ve karın içi diğer organların incelemesi ile devam ediliyor. Erkeklerde prostat, kadınlarda rahim ile yumurtalıklar taranıyor. Ayrıca kemikler ve kaslar da aynı seansta görüntülenebiliyor.

Tüm Vücut MR yöntemi, tümörlerin hastalık bulguları oluşmadan tedavi şansının en yüksek olduğu erken dönemde yakalanmasına olanak sağlıyor. Klasik tarama yöntemlerinde inceleme kapsamında olmayan bölgeler ve diğer yöntemlerde kolayca gözden kaçabilecek patolojiler Tüm Vücut MR ile yapılan incelemelerde fark edilebiliyor. Meme, prostat ve gastrointestinal tümörlerin en erken evrede saptanabilmesi için klasik tarama yöntemleri ile birlikte kullanılması öneriliyor.

Tüm Vücut MR yöntemi Acıbadem'in Maslak, Fulya, Kadıköy, International, Atakent, Kozyatağı, Bakırköy, Taksim, Ankara, Bursa, Bodrum hastaneleri ve Acıbadem Gemlik Tıp Merkezi'nde uygulanıyor.