Gamma Knife Nedir?

Gamma Knife kafa içindeki hastalıkları milimetrik olarak odaklanmış gamma ışınları ile tedavi eden bir teknolojidir. Gamma Knife yüzlerce kobalt kaynağından gelen ışınları noktasal bir hedefe yönlendirir. Kaynakların her biri düşük enerjili ışın demetleri gönderse de yüzlerce ışının tek bir odakta birleşmesi sonucunda hedefe çok büyük bir enerji aktarmak mümkün olur.

Gamma Knife Perfection

Gamma Knife hangi organların tedavisinde kullanılır?

Gamma Knife kafa içi hastalıklar için tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Gamma Knife kullanılarak hem beyinde hem de beynin çevresinde yerleşen kemik, damar, sinir, göz, cilt ve diğer dokulara ait hastalıklar tedavi edilebilir. Vücudun diğer noktalarındaki hastalıkları tedavi etmek için farklı teknolojiler kullanılır.

"Gamma Knife deneysel bir tedavi yöntemi değildir. Bugüne kadar tüm dünyada üç yüzden farklı merkezde, bir milyondan fazla hastanın tedavisinde kullanılmış bir yöntemdir. Kafa içi hastalıkların tedavisinde bir standarttır."

Gamma Knife yönteminin özellikleri nelerdir?

  • Birçok beyin tümöründe, açık cerrahiye gereksinimi ortadan kaldırabilmesi
  • İşlem sonrası yan etkilerin az olması
  • Genel anesteziye gerek olmaması
  • Tedavinin yapıldığı gün hastanın evine dönebilmesi
  • Nekahet döneminin olmaması
  • Saçlı deri ve kafada yara olmaması
  • Saçların kesilmemesi ve dökülmemesi
  • Çok az rahatsızlık ile büyük oranda yarar elde edilmesi
  • Hastanın kısa zamanda günlük hayata dönülebilmesi
  • Sağlıklı beyin dokusunun çok az radyasyon alması

"Milimetrenin sekizde biri hassasiyete sahip Gamma Knife Icon ile tedavi sırasında tomografi ve infrared izlem kullanılarak sürekli güvenlik takibi yapılıyor."


Acıbadem Gamma Knife Ünitesi

Acıbadem Gamma Knife Ünitesi 2005 yılında kurulmuş ve 2017'ye kadar 6800 hastaya Gamma Knife tedavisi uygulanmıştır.

Acıbadem Gamma Knife Ünitesi kurulduğundan beri güncel Gamma Knife cihazlarını kullanmış ve her güncel teknolojik yenilemeyi yapmıştır. Ünitemiz 2017 yılından itibaren de Gamma Knife lcon modelini kullanmaya başlamıştır.

Acıbadem Gamma Knife Ünitesi

Gamma Knife Icon’un özellikleri nelerdir?

Gamma Knife’ın gelişmiş cihazı olan Gamma Knife Iconile, tedavi sırasında tomografi ve infrared izlem kullanılarak sürekli güvenlik takibi yapılabiliyor. Bu sayede beyin ve sinir dokusunun korunması sağlanıyor.

Esnek kullanım imkanı da sunan Icon sayesinde, tek ya da çok fraksiyonda tedavi, o andaki gereksinimlere uygun olarak düzenlenebiliyor ve değiştirilebiliyor.