SIK SORULAN SORULAR

Gamma Knife tedavisini devlet karşılıyor mu? Gamma Knife Ünitesi’nin SGK ile anlaşması var mıdır?

Evet. Acıbadem Gamma Knife Ünitesi’nde SGK'lı hastalarımıza hizmet verilmektedir.

Gamma Knife nedir?

İsveçli bir beyin cerrahı tarafından geliştirilen Gamma Knife teknolojisinin Türkçeleştirilmiş bir ismi yoktur. “Gama Nayf” ya da “gamanayf” olarak okunur.

Gamma Knife kafa içindeki hastalıkları milimetrik olarak uygulanmış bir gama ışın tedavisi ile hedefleyen bir teknolojidir. Gamma Knife yüzlerce kobalt kaynağından gelen ışınları noktasal bir hedefte odaklar. Kaynakların her biri düşük enerjili ışın demetleri gönderse de yüzlerce ışının tek bir odakta birleşmesi sonucunda hedefe çok büyük bir enerji aktarmak mümkün olur.

Gamma Knife tedavi süreci nasıldır?

Gamma Knife tedavisi hastaların büyük kısmında tek seansta, bir kerede uygulanır. Uygulama sonrasında hastalar gündelik yaşamlarına devam eder. Tedavi öncesi bir hazırlık ya da tedavi sonrası bir nekahet dönemi gerekli değildir.

Yaşlı ve sistemik sorunları olan hastalarda uygulanabilir mi?

Gamma Knife radyocerrahisi bu şekilde sorunları olan veya yaşı nedeniyle cerrahiye bağlı yan etkilerin yüksek olabileceği hastalara önerilebilen bir tedavi yöntemidir. Genel anestezi yapılması sakıncalı olan hastalarda Gamma Knife tedavisi uygulanabilir.

Gamma Knife tedavisi sırasında hasta ne hisseder?

Hasta, başına stereotaktik çerçevenin takılması sırasında hafif ağrı hissedebilir. Bu rahatsızlığı en aza indirmek için lokal anestezikler kullanılıyor. Çerçeve takılmasına bağlı ortaya çıkan baskı hissi birkaç dakika içinde geçer. Tedavi sırasında hasta ağrı hissetmez. Hastanın radyasyon ışınlarını görmesi veya hissetmesi söz konusu olmaz.

Tedavi sırasında hasta uyanık mı?

Evet, uyanık kalıyor ancak heyecanlanan hastalarda yatıştırıcı ilaç kullanılabilir. Tedavi sırasında doktor hoparlör ve mikrofon yardımı ile hastayla konuşabiliyor ve onu monitörden sürekli izliyor.

Saçlar tıraş ediliyor mu?

Bu işlem için saçlar tıraş edilmez.

İşlem sonrası bir yara bakımı ya da pansuman var mıdır?

Gamma Knife ile hastanın bir yarası olmaz. Pansuman ya da yara bakımı gerekmez.

Gamma Knife tedavisi güvenli mi?

Gamma Knife, hastalıklı dokunun hassas olarak gamma ışınları ile etkilenmesini sağlayan, kafatasının açılmasını gerektirmeyen bir beyin cerrahisi yöntemiKullanılan radyasyon enerjisine bağlı olarak çevresindeki sağlıklı dokuda reaksiyon gelişme olasılığı genellikle çok az görülür. Bunların çoğu da geçici olarak ortaya çıkar.

Tedavi ne kadar sürede etki eder?

Gamma Knife radyocerrahisinin etkisi birkaç ay ile birkaç yıl arasında değişebilen sürelerde ortaya çıkar. Etki süresi, her hastalıkta farklılık gösterebilir. Hastaların izleminde, doktorun önerdiği sıklıkta MR, anjiografi gibi tetkiklerle inceleme yapılır. Gamma Knife radyocerrahisinde amaç tümör büyüme kontrolüdür. Bu da tümör boyutlarının artmaması veya ileri dönemde tümörün küçülmesi demektir.

Kontrol ne sıklıkla yapılır?

Gamma Knife sonrası kontrol sıklığı hastalığa göre değişir. Doktor, tüm kontrollerde hastalığın gidişatı ve sonraki kontroller konusunda hastaya bilgi verir