Bir çocuk beklemeseniz de bu testi yaptırabilir misiniz?

Acıbadem Hastanesi Genetik Check Up

Hamilelik öncesi taşıyıcılık testi, size ve eşinize üreme planlaması için daha fazla seçenek sunuyor. Bir çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, hem anne hem de baba adayının test edilmesi öneriliyor. Siz ve eşiniz bir çekinik hastalığa neden olan mutasyonları taşıyor olsanız dahi, modern teknoloji sayesinde sağlıklı bir çocuğa sahip olmanız mümkün. Zaten bir çocuk bekliyorsanız, taşıyıcılık testi, içinizin rahat olmasına yardımcı oluyor. Siz ve eşiniz, çekinik hastalığı bulunan bir çocuğa sahip olma riski olduğu belirlenirse, doktorunuzla birlikte teşhis ve erken tedavi seçeneklerini araştırabilirsiniz.

Bir taşıyıcıysanız, süreç nasıl işliyor?

Test sonuçları belirli bir hastalığın taşıyıcısı olduğunuzu gösteriyorsa, hazırlanan rapor ile taşıdığınız spesifik gen mutasyonu tanımlanıyor ve hastalığın ayrıntılı açıklaması veriliyor. Eşinizin de test yaptırması öneriliyor. Her iki kişinin de taşıyıcı olduğu belirlenirse, bir sonraki atılacak adım, hekim veya genetik uzmanıyla birlikte seçeneklerin gözden geçirilmesi.

Taşıyıcı olmasanız da bilmeniz gerekenler

Genetik tarama sonuçları taşıyıcı olmadığınızı gösterse bile, çocuğunuzun taranan herhangi bir hastalık açısından risk altında olma olasılığı düşük olsa da, hala riskin bulunduğunu bilmeniz önemli. Çünkü bu test, bir rahatsızlığın yaygın görülen nedenlerini oluşturan spesifik gen mutasyonlarını tarıyor. Ayrıca, hastalıklara neden olan mutasyonların tamamı henüz bilimsel olarak tanımlanmış değil. Yine de genetik test sonuçlarınız negatif ise risk, katlanarak azalıyor.