HIZLI RANDEVU TALEBİ

Fakik Göz İçi Lens

 1. Ana Sayfa
 2. Lazer ve Göz İçi Lens
 3. Fakik Göz İçi Lens
Fakik Göz İçi Lens

Hipermetropi, miyopi ve astigmatizma gibi kırma kusurları LASIK tedavisi ile düzeltilemeyecek kadar yüksekse ve kornea kalınlığı LASIK tedavisi için yeterli değilse Fakik göz içi lens tedavisi alternatif olarak tercih edilebilecek bir yöntemdir.

Miyopi uzağı, hipermetropi yakını net görememektir. Astigmatizma ise göze gelen ışığın retinada birden çok noktaya düşmesine bağlı olarak çarpık ve kırık görmektir. Astigmatizma, kornea veya gözün içindeki doğal lense bağlı olabilir. Fakik lens gözün renkli kısmı olan "iris"in önüne veya arkasına yerleştirilir.

Fakik Göz İçi Lens için Uygun muyum?

21 yaş üzerinde ve son 1 sene içerisinde kırma kusurunda değişiklik saptanmayan kişilerde bu tedavinin uygulanıp uygulanamayacağı detaylı bir göz muayenesi ile anlaşılabilmektedir. Muayenede özellikle kornea ve gözün ön kamara derinliği değerlendirilmektedir.

Ameliyat olunmasına engel olabilecek her hangi bir durum yoksa günümüzde miyopide yaklaşık 8 - 10, hipermetropi de ise 5 numaranın üstündeki kırma kusurlarına Fakik göz içi lens ile müdahale edilebilmektedir.

Merkezimizde Fakik Göz İçi Lens Uygulaması

Acıbadem Göz Sağlığı Merkezleri'nde astigmat, miyop, hipermetrop tedavisinde Fakik Göz İçi Lens tedavisi uygulanıyor.

Merkezimizde uzmanlık alanı lazer ve göz içi lens olan doktorlarımız ameliyatınızı gerçekleştiriyor.

Lazer ameliyatına uygunluk durumunuz ve hangi lazer çeşidinin seçileceği, hekiminizin detaylı muayenesi sonrası belirleniyor.

Detaylı bilgi

Göz İçi Lens Yerleştirilmesinin Basamakları

 • Hasta genel anestezi ile uyutulur. Bu nedenle işlem sırasında herhangi bir ağrı hissi olmaz.
 • Korneada 3 adet küçük kesi yapılır. Bunlardan en büyüğü olan 3,2 mm. genişliğindeki tünel şeklindeki kesiden Fakik göz içi lensi göz içerisine uygun konuma bir aparat yardımıyla yerleştirilir.
 • Göz içi lensi irisin önüne veya arkasına yerleştirilir, işlem sırasında gözün doğal merceğine bir müdahale yapılmaz.
 • Göze antibiyotikli ilaç damlatılır. İşlem sonlandırılır.

Ameliyat tek göz için ortalama 15 dk. sürer. Tercihen iki göz farklı günlerde ameliyat edilse de aynı gün de yapılabilir.

Göz İçi Lens Ameliyatı Sonrası

Ameliyat günü koruyucu gözlük kullanılmaktadır. Ameliyat sonrası hastanede kalmaya gerek yoktur. Korneada ödem oluşmazsa ertesi gün normal görüşe sahip olunur. Antibiyotikli, kortizonlu göz damlaları ve gözyaşı damlaları hekiminizin önerileri doğrultusunda kullanılacaktır.

Rutin kontroller ameliyat sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 3. aydır fakat hekiminiz uygun görürse kontrol sıklık ve sürelerini değiştirebilir.

Fakik Göz İçi Lens

Göz İçi Lens Ameliyatı Sonrası Görülebilen Sorunlar

 • Gözde numara kalması: Şayet numara kalırsa herhangi bir kontrendikasyon yoksa Excimer Lazer ile sıfırlanabilir.
 • Gözün şeffaf tabakasında (kornea) ödem: Korneanın en iç tabakasında ameliyat sırasında hasar olursa gelişebilir. Genellikle hekiminizin vereceği damlalar ile geçecektir.
 • Yüksek göz içi basıncı (glokom): Göz içi cerrahiler sonrası görülebilen bir durumdur. Göz ağrısına neden olur. Genellikle hekiminizin vereceği damlalar ile geçecektir. Çok nadiren ikinci bir müdahale gerektirebilir.
 • Doğal göz içi lensimizde kesifleşme (katarakt): Ameliyat sırasında doğal merceğe bir temas olması durumunda gelişebilir. Nadiren de olsa katarakt ameliyatı olmayı gerektirebilir.
 • Göz enfeksiyonu: Göz içi ameliyatlar sonrası ciddi enfeksiyonlar çok nadir de olsa görülebilmektedir. Önemli bir durumdur, erken müdahale gerektirir.
 • Kanama: İris dokusundaki damarlarda kanama olabilir. Genellikle kolay şekilde kontrol altına alınabilir.
 • Retinada yırtık: Göz içi cerrahiler sonrası nadiren görülebilen bir durumdur. Retina uzmanı tarafından müdahale edilmelidir.

Fakik göz içi lens yerleştirilen hastada ileri yaşlarda yaşa bağlı katarakt gelişmesi durumunda göz içine yerleştirilen Fakik göz içi lens alınır, katarakt ameliyatı yapılır ve önceden numarası hesaplanan yapay göz içi mercek lens kapsülünün içine yerleştirilir. Fakik göz içi lens ameliyatı, ileride yapılabilecek göz ameliyatlarına engel değildir.

Fakik Göz İçi Lens Ameliyatı ile Astigmat Düzeltilebilir mi?

Özel olarak geliştirilmiş Fakik göz içi lenslerle astigmat düzeltilebilir. Gözde numara kalması durumunda Excimer Lazer ile düzeltilebilir.