HIZLI RANDEVU TALEBİ

Trifokal Göz İçi Lens

 1. Ana Sayfa
 2. Lazer ve Göz İçi Lens
 3. Trifokal Göz İçi Lens
Trifokal Göz İçi Lensi

Uyum (Akomodasyon) yeteneğimiz sayesinde uzaktaki bir cisimden yakındaki bir cisme bakarken görüntümüzdeki netlik korunur. Gözümüzün içerisindeki siliyer kasların kasılıp gevşemesi ve bunun sonucunda içindeki saydam lensin kalınlığının değişmesi lensimizin kırma gücünü değiştirir.

Yaşımız ilerledikçe lens, esnekliğini kaybeder ve yakını görebilmek için yaptığımız akomodasyonu yapamaz hale geliriz. Bu durum genellikle kırklı yaşların başında ortaya çıkar ve zamanla şiddeti artar.

Yakını görme probleminde (presbiyopi) en sık kullanılan tedavi yöntemleri gözlük ve kontakt lenstir fakat cerrahi yöntemler de yakın görme problemlerinin düzeltilmesi için kullanılabilir. Bu yöntemlerde en sık kullanılanı doğal lensimizin katarakt ameliyatında alındığı gibi alınıp yerine trifokal (çok odaklı) yapay göz içi lens konulmasıdır.

Katarakt ameliyatında olduğu gibi trifokal göz içi lensi ameliyatı da günübirliktir, hastanede kalınmasına gerek yoktur.

Ameliyat sonrası ilk hafta hekim önerilerine uyarak istirahat etmek uygun olacaktır. Rutin kontroller ameliyat sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 6. aydır fakat kontrol sıklık ve süreleri değişebilir.

Merkezimizde Trifokal Göz İçi Lens Uygulaması

Acıbadem Göz Sağlığı Merkezleri'nde yakını görme problemlerinde Trifokal Göz İçi Lens tedavisi yapılıyor.

Merkezimizde uzmanlık alanı lazer ve göz içi lens olan doktorlarımız ameliyatınızı gerçekleştiriyor.

Göz İçi Lens ameliyatına uygunluk durumunuz ve hangi lazer çeşidinin seçileceği, hekiminizin detaylı muayenesi sonrası belirleniyor.

Detaylı Bilgi

Trifokal Göz içi Lensi Kimlere Uygulanır?

Herhangi bir göz hastalığı (sarı nokta hastalığı, diyabete bağlı göz kanaması, vb) olmayanlara trifokal göz içi lensi uygulanabilir.

Diğer Yakın Görme Lazer Yöntemlerine Göre Neden Tercih Edilebilir?

Günümüzde ileri yaştaki hastalarda herhangi bir retina hastalığı (sarı nokta hastalığı, diyabete bağlı göz kanaması vb) yoksa yakın görme probleminin cerrahi tedavisinde trifokal göz içi lensi tercih edilmektedir. Diğer yakın görme lazer yöntemleri, trifokal lens kadar başarılı bir yakın görüş sağlamaz.

Trifokal Göz İçi Lens Ameliyatı Sırasında Görülebilen Sorunlar

 • Doğal lensimizin içinde bulunduğu kapsülün delinmesi: Bu durumda ameliyat sonrası trifokal göz içi lensinin merkezde durmasında problem yaşanabileceği için trifokal göz içi lensi yerleştirilemeyebilir.
 • Lens parçalarının veya tamamının gözün içine düşmesi: Katarakt ameliyatlarında görülebilen bir komplikasyondur. Retina uzmanının müdahalesi ile düşen lens veya lens parçası çıkarılır ve trifokal göz içi lensi yerleştirilemeyebilir.
 • Kanama: Göz içi kanama ameliyat sırasında kontrol altına alınır.
 • Gözde numara kalması: Gözde numara kalması durumunda Excimer Lazer ile düzeltilebilir.
 • Gözün şeffaf tabakasında (kornea) ödem: Genellikle göz doktoruzun vereceği damlalar ile geçecektir ama nadiren kalıcı olabilir..
 • Göz içine konulan lensin yerinden kayması: Lensin yerleştirildiği lens kapsülü düzensiz veya yırtıksa trifokal lens göz içerisinden çıkarılır, yerine uygun pozisyona monofokal (tek odaklı) başka bir lens yerleştirilir.
 • Yüksek göz içi basıncı (glokom): Göz içi cerrahiler sonrası görülebilen bir durumdur. Göz ağrısına neden olur. Genellikle hekiminizin vereceği damlalar ile geçecektir. Çok nadiren ikinci bir müdahale gerektirebilir.
 • Göz enfeksiyonu: Göz içi ameliyatlar sonrası ciddi enfeksiyonlar çok nadir de olsa görülebilmektedir. Önemli bir durumdur, erken müdahale gerektirir.
 • Kanama: İris dokusundaki damarlarda kanama olabilir. Genellikle kolay şekilde kontrol altına alınabilir.
 • Retinada yırtık/dekolman: Göz içi cerrahiler sonrası nadiren görülebilen bir durumdur. Retina uzmanı tarafından müdahale edilmelidir.
 • Sarı nokta (maküla) ödemi: Göz içi cerrahiler sonrası nadiren görülebilen bir durumdur. Retina uzmanı tarafından müdahale edilmelidir.