ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Burun kanamasına yol açan 8 neden
  Burun kanamasına yol açan nedenler şu şekildedir:
   
  1. Burun karıştırma: Özellikle çocuklarda yaşanan bu durum burun kanamasına neden olan nedenlerin başında gelir. Ayrıca burna yabancı cisim sokma da çocukluk çağında sık karşılaşılan kanama nedenleri arasında yer alır.
  2. Travma: Burun ameliyatları, çarpmalar, yüzme veya dalma sırasında oluşan basınç ve uzun süreli sprey kullanımı gibi nedenler de burun kanamasına neden olabilir.
  3. Burun içi eğrilikler: Burun içindeki eğrilikler normal hava akımını bozdukları için kuruluk ve kabuklanmaya arkasından da burun kanamalarına neden olabilir. Ameliyatla bu problemin çözülmesi kanamalarında sona ermesini sağlayabilir.
  4. Isıtma sistemleri: Özellikle kış aylarında ısıtma sistemlerinin yarattığı kuruluk ve üst solunum yolları enfeksiyon sıklığı nedeniyle çocuk ve erişkin yaş grubunda burun kanaması daha sık görülür.
  5. Tümörler: Burun içerisi, sinüsler ve geniz kaynaklı tümörlerde burun kanamasına neden olabilir. Ancak bu burun kanamaları genellikle tek taraflı sürekli ya da tekrarlayıcıdır.
  6. Hormonel nedenler: Hamilelik döneminde kan hacmi artışı nedeniyle burun kanamalarına sık rastlanır.
  7. Kalp damar hastalıkları: Hipertansiyon, kalp yetmezliği gibi kalp damar hastalıkları da erişkin popülasyonda burun kanamalarının önemli nedenlerinden biridir.
  8. Kan hastalığı: Kişinin doğuştan ya da sonradan gelişen pıhtılaşma bozukluğu ile giden bir kan hastalığı söz konusu ise burun kanaması en sık ortaya çıkan belirtilerden biridir.

  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler