ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Hızlı iyileşmenin sırrı sağlıklı beslenme

  Grip, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara karşı korunmada bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasının önemi büyük. Ancak korunmanın yanı sıra iyileşme evresinde de bağışıklık sistemi önemli rol oynar. Sağlıklı ve hızlı bir şekilde iyileşebilmek için özellikle bu dönemde mutlaka sağlıklı beslenmek gerekir. Antioksidan özelliği olan A, E ve C vitamini içeren besinlerin iyileştirici etkisi bulunuyor.

   

  Yeterli sebze ve meyve tüketin
  Sebzelerden maydanoz, roka, yeşilbiber, tere, karnabahar, ıspanak iyi C vitamini kaynaklarından. Örneğin, maydanozun çiğ halde ve sapları ile birlikte 5-10 dal doğranmadan, koparılarak tüketilmesi günlük C vitamin ihtiyacımızın bir kısmını karşılar. Maydanoza limon da ekleyerek vitamin değerini artırabilirsiniz.

   

  Kış meyveleri C vitamini kaynağı
  Portakal, mandalina ve greyfurt gibi kivi de çok iyi bir C vitamini kaynağı. Bir adet kivinin içerdiği C vitamini, bir adet portakaldan bile fazla. Özellikle hasta olduğunuz dönemde günde 1 adet kivi tüketin. Ayrıca nar da içerdiği bileşikler ve yüksek antioksidan kapasitesi ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkiye sahip. Günde 1 kase nar yiyerek C vitamini ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz.

   

  Yiyecek ve içeceklere limon ekleyin
  Grip ve soğuk algınlığının tedavisi sırasında limon ilk akla gelen besinler arasında yer alır. Salata, çorba veya bitki çaylarınıza limon ekleyerek c vitamini alabilirsiniz. Besinlerdeki C vitamininden yeterinde yararlanabilmek ve besin kaybını önlemek için bu tip yiyeceklerin yenmeden hemen önce hazırlanması gerekir. Örneğin meyve suları sıkılınca hemen içilmeli, salataya eklenecek olan limon yenmeden hemen önce hazırlanmalı. Ayrıca meyvelerin bütün haliyle tüketilmesinin vitamin ve posa açısından daha yararlı olduğu da unutulmamalı.


  1 avuç kuruyemiş tüketin
  Bir diğer önemli antioksidan olan E vitamini ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlarda, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller de yüksek miktarda bulunur. Hızlı bir şekilde iyileşebilmek için günde 1 avuç ceviz, fındık ve badem yiyebilirsiniz.


  A vitamininden zengin besinler savunma sistemini kuvvetlendirir
  Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, domates, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyveler, A vitamininden zengin besinler arasında yer alır. Bu besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi ile vücuttan zararlı maddelerin atılması sağlanır ve savunma sistemi güçlenir.


  Çorbanıza zerdeçal ekleyin
  Hastayken her öğünde mutlaka yeterli miktarda sebze ve meyve yemeniz gerekir. Eğer sebze tüketmek için yeterli iştahınız yoksa karışık sebze çorbası içebilirsiniz. Bu aynı zamanda sıvı tüketimine de destek olur. Sebze çorbalarında ve yemeklerde zerdeçal kullanmak yine iyileşmenizi destekler. Ancak zerdeçal kullanırken miktara dikkat edin. Çünkü fazlası mide problemlerine sebep olabilir. Günlük 1 tatlı kaşığını geçmeyin.


  Yemeklerinize mutlaka sarımsak ve soğan ekleyin
  Soğan ve sarımsak doğal antibiyotik olarak adlandırdığımız yiyecekler. Bu dönemde sofralarınızdan eksik etmeyin. Fakat pişirirken dikkat edin. Pişirirken soğanın yanmamasına, sarımsağın ise çiğ tüketilmesine dikkat edin. Sarımsak ve soğanın bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkilerinden ancak bu şekilde yararlanabilirsiniz.


  Bol sıvı tüketin
  Hastalık sırasında sıvı tüketimi çok önemli. Özellikle yeterli miktarda su içmek gerekir. Sıvı tüketimini artırmak için ise siyah çay ve kahve gibi vücutta diüretik etkisi olan içecekler yerine bitki çayları tercih etmelisiniz. Özellikle ıhlamur, rezene, adaçayı, nane, zencefil, kuşburnu gibi gribe karşı destekleyici olan bitki çayları içebilirsiniz.

   

   

  Soğuk algınlığına özel çaylar


  Ekinezya çayı: Soğuk algınlığını tedavi edici bir bitki çayıdır. Günde 2-4 fincan arası tüketimi etkili olacaktır.
  Ihlamur: Ihlamur bitkisinin iltihap giderici, ağrı kesici ve bağışıklık sistemini destekleyici özellikleri bulunur. Bu nedenle hastayken içebilirsiniz.
  Adaçayı: Antioksidanlardan oldukça zengin olan ada çayı, ağız ve boğaz enfeksiyonlarıyla, soğuk algınlığı tedavisinde oldukça faydalıdır.
  Nane çayı: Soğuk algınlığı, grip ve öksürüğün tedavisine yardımcıdır. Limon eklenmesi yine C vitamini içeriğiyle destek vermektedir.
  Zencefil: Vitamin ve mineral içeriği oldukça zengin olan zencefil, B3, B6, C ve E vitaminleriyle, folik asit, demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, manganez, selenyum ve çinko içeriyor. Soğuk algınlığı ve grip için tedavi edici özelliği bulunur. Özellikle kış aylarında çay, baharat veya taze olarak düzenli kullanılması bağışıklık sistemini güçlendirir.
  Kuşburnu çayı: C vitamini deposu ve antioksidan kapasitesi yüksek olan kuşburnu çayının, soğuk algınlığı ve grip sırasında tüketilmesi önerilir.

   

   

   

  Bitki çaylarının etkisini artırmak için...

   

  Çayların vücudumuzda bu etkileri gösterebilmesi için bitkilerin doğal yollarla kurutulmuş olması ve demleme sürelerinin doğru olması gerekir. Demleme sırasında içeriğindeki faydalı uçucu bileşenlerin kaybını engellemek için çay bardağı veya çaydanlığın ağzı kapatılarak yaklaşık 5-7 dakika demleyin. Gün içerisinde 2-3 fincan bitki çayı tüketmeniz yeterli olur.

  Örnek çay tarifi:
  1 bardak ıhlamur çayı içerisine, 1 parça zencefil, 1 adet kabuk tarçın, 2-3 adet tane karabiber, yarım çay kaşığı zerdeçal ve limon ekleyip 5-6 dakika ağzı kapalı bir şekilde demlemeye bırakın. Demlendikten sonra süzerek içebilirsiniz. Ihlamur yerine ekinezya veya kuşburnu da tercih edebilirsiniz.


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler