ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Menisküs, dizde yer alan kıkırdak dokudan oluşmuş bir yapıdır. Uyluk (femur) ve baldır (tibia) kemikleri arasında yer alır. Menisküsler dizdeki hareketleri kontrol eder, bacağın altındaki ve üstündeki iki kemiğin hareket esnasında birbirine sürtünerek aşınmasını önler. İç (medial) ve dış (lateral) olmak üzere her dizimizde iki menisküs bulunmaktadır.

   

  Menisküslerin ana görevleri:

  1. Üstten ve alttan gelen kuvvetlerin diğer kemiğe iletilmesini sağlar (şok absorbsiyon). Diz tam açıkken düşen kuvvetin yaklaşık yüzde 40-50’sini, diz 90 derece bükülü iken de yaklaşık yüzde 85’ini iletir,
  2. Dönme ve öne-arkaya yer değiştirmelerde vücudun sabit durmasına yardımcı olur.

   

   

  Menisküsler nasıl yaralanır?

   

  Ayaklar yerdeyken dize dönme hareketi gibi bir kuvvet uygulandığında menisküslerde yırtık oluşabilir (erişkin ve ileri yaşlılarda zaman içinde dejeneratif yırtıklar da oluşabilir). Yırtığın oluş yeri, oluş şekli, yarattığı şikâyetler, yırtığın büyüklüğünün belirlenmesi menisküs tedavisinin planlanması için önemlidir.

   

  Bacakta bulunan her iki menisküsün, dış kısımları kanlanır, iç kısımlarının beslenmesi ise eklem sıvısından gerçekleşir. Menisküslerin kanlanan dış kısımlarında bulunan yırtıklarının iyileşme ihtimali varken (genelde cerrahi yardımı ile), iç kısım yırtıklarında iyileşme ihtimali çok azdır. Bu nedenle menisküslerin iç kısım yırtıklarına daha dikkatli tedavi yapılması gerekir.


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler