ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
  • 1. Adım sağlıklı yaşam

    Sağlıklı bir yaşam ve sindirim sistemi için günlük gıdaların altı öğünde alınması önerilir. Ayrıca sabah, öğle, akşam öğünleri arasında açlığı bastıracak ara öğünler yenmesi gerekir. Amaç acıkmayı engellemek. Çünkü çok acıkınca çok yemek yeniyor ve mide yorulur. Çok sıcak ya da çok soğuk yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Reflüyü tetiklediği için tüketilmemesi gereken gıdaların başında krema, mayonez, cips, kebap ve kızartmalar gelir. Ayrıca reflülü kişiler kahve ve gazlı içecekleri tüketmemeli. Eğer kişi kahveyi çok tüketiyorsa az miktarda kafeinsiz kahveyi sütle karıştırıp içebilir.


  • 2. Adım ilaçla tedavi

    İlaç tedavisi, mide içerisindeki tahrişi düzeltmek için uygulanıyor. İlaçla tedavi süresi, endoskopik bulgulara ve hastalığın derecesine göre ayarlanır. İlaç tedavisinde temel gruplar bulunur. Bunlardan birincisi, asit baskılayıcı ilaçlar. Mide asidi salgılayan ana yol proton pompalarını durdurur ve asidi baskılar. İkinci grupta, reflüde mide boşalmasını düzenleyen ilaçlar kullanılır. İlaçlarla mideye giren gıdaların çeşitlerine göre daha çabuk sindirilerek mideyi belli bir zamanda terk etmeleri sağlanır.


  • 3. Adım kalıcı tedavi

    Hastanın anatomik bir problemi yoksa takip denilen bir döneme geçilir. İlaçlar azaltılarak, kesilir. Tedavi süreci tamamlanınca, kişinin ilaç ihtiyacı ve şikayetleri kontrol edilir. Şikayetleri devam eden hastaların kalıcı tedavi olan laparoskopik cerrahiyle tedavisi yapılır. Bu tedavi göbek üstünden kapalı olarak uygulanır. Genelde genç hastalar ve anatomik problemi olanlar bu cerrahi yönteme daha yatkın olur.


Etiketler: reflü