ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Diyabet

  Damar sistemini etkileyen hastalıkların tümü böbreklerin de hastalanmasına yol açar. Bu yüzden, diyabet böbrek hastalığının başlama nedenleri arasında birinci sıradadır. Diyabet, temel olarak vücuttaki tüm damar sistemini bozar. Bu sürece zamanında müdahale edilmezse hastalığın kronikleşmesi, böbrek yetmezliği ve nakli kaçınılmazdır.


 • Yüksek tansiyon

  Kan basıncının yüksek olması, küçük kılcal damarların yapısını bozar. Bu bozulmalar yırtılmalara ve kaçaklara neden olarak, böbreklerin çalışmasını engeller ve kendini idrarda protein kaçağıyla gösterir. Uzmanlara göre, diyabetin ve hipertansiyonun kontrol altında olması, böbrek hastalıklarının seyri açısından çok önemldir. Çünkü kan şekeri ve kan basıncı ne kadar kontrol altındaysa, böbrekteki hasarı da o kadar azdır.


 • Tekrarlayan böbrek taşları

  Böbrek taşları ailevi yönü olan bir hastalık olarak kabul edilir. Dolayısıyla ailede taş öyküsünün olması önemlidir. Diğer yandan, beslenme alışkanlıkları da taş oluşumunu hızlandırabilir. Her böbrek taşından sorumlu olmasa da, bazı böbrek taşlarının oluşumunda süt ürünleri ve kalsiyumdan zengin içerikli beslenme rol oynayabilir.
   


 • İdrar yolu enfeksiyonları

  Özellikle küçük çocuklarda, idrar yolu gelişimi sırasında oluşan bazı hasarlara dikkat etmek gerekir. Çünkü idrarın mesaneden böbreğe geri kaçışına zamanında müdahale edilmediğinde, tekrarlayan enfeksiyonlar böbreğe kadar yayılabilir ve böbrek hastalığı ilerleyerek ağırlaşabilir.
   


 • Polikistik böbrek hastalığı

  Doğuştan gelen ve genetik bir hastalık olan polikistik böbrek hastalığı da zaman içinde ilerleme gösterir. Böbrekte; üzüm salkımı görünümünde, içi sıvı dolu keseciklerin oluşturduğu kistler, böbreğin kılcal damarlarının süzme işlevini bozar. Bu aksaklık yıllar içinde böbrek yetersizliği geliştirerek, diyaliz ve böbrek nakliyle ilgili süreci hızlandırır.


 • Ailevi Akdeniz Ateşi

  Ülkemizde sık görülen bu hastalık, böbreklerin çalışmasını bozar. İdrarda protein kaçağıyla başlayan ve böbrek yetmezliğine kadar gidebilen Ailevi Akdeniz Ateşi'ne tanı konulduğu takdirde, çok basit bir ilaç tedavisiyle, hasta böbrek yetmezliğinden yüzde 100 korunabilir.