ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Makyajda SPF yeterlidir

  Güneş koruyucuları ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda kafanız karışıksa sağlığınız tehlikede olabilir. Çünkü ultraviyole ışınlarına koruycu olmadan maruz kalınırsa güneş yanığı olabilir. Bu da cilt kanseri riskini artırabilir.

   

  İki tür ultraviyole ışını vardır. Güneş yanığına neden olan UVB ve cilde çok derinden etki edip buruşukluğa neden olan UVA. Her iki ışında cilt kanserine yol açar.

   

  Bazı kadınlar makyaj yaparken güneş koruyucusuna güvenir. Ancak bundan daha fazlasına ihtiyaç vardır. Kapatıcı kullanan bir kişi, yüzüne 30 faktörlü koruyucu sürebilir. En kolay yol içinde aynı zamanda güneş koruyucu olan yüz kremi kullanmaktır. Makyaj malzemesinin içerisinde güneş koruyucu olması iyidir. Ancak bu özünde ekstra tabakadır ve kesin koruma sağlamama ihtimali olabilir.


 • Azıcık koruyucu bütün gün idare edebilir

  Her iki veya dört saatte bir güneş kremini yeniden uygulamak gerekir. Çünkü koruyucu zamanla etkisini yitirebilir. Aynı zamanda yüzdükten ve terledikten sonra daha sık tekrarlamak gerekir. Koruyucuyu muhafaza etmenin en iyi yolu giysilerdir. Giysiler koruyuculardan daha güvenilir olabilir. Böylece güneş kremi unutulduğunda endişelenmeye gerek kalmaz. Güneş kremi alırken üzerinde "suya dayanıklı" ibaresi olmasına dikkat edilmesi önerilir. Aynı zamanda ne kadar süre olduğu da belirtilmelidir.


 • Yüzüme, kollarıma, bacaklarıma, sırtıma ve boynuma koruyucu sürdüm; şimdi hazırım

  Bazı krtik bölgeleri gözdeden kaçırmamak için çok hızlı olunmaması önerilir. Genellikle kulak ve boyunun arka kısımları ihmal edilir. Aynı zamanda kafa derisinde güneş yanığı oluşabilir. Şapka iyi bir koruma yöntemidir. Yüze gölge yapar ve korunmasını sağlar. Kulak ve boyun bölgesinin dışında dudakları da ihmal etmemek gerekir. Dudak yağının ise en az 30 faktör olması önerilir.


 • Losyon, stick ve sprey koruyucuların başka görevleri vardır

  Losyon, stick ve spreylerin arasında büyük farklar yoktur. Yalnızca birer araçtır ve kişinin tercihine bağlıdır. Örneğin erkekler alkol bazlı speyleri tercih eder. Çünkü yağlı ürünleri sevmezler. Kadınlar ise losyonları ve kremsi ürünleri tercih eder. Çünkü bunların nemlendirici etkisi vardır. Günümüzde kişilerin önüne çeşitli koruyucu seçenekleri sunulmaktadır. Önemli olan cilde en uygun olan koruyucuyu seçmektir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için de dışarı çıkmadan yarım saat önce kuru cilde koruyucu sürülmesi önerilir.


 • Geçen seneden kalan koruyucu hala kullanılabilir

  Güneş kremi gerektiği ölçüde kullanılırsa her yaz aynısının kullanılmasına gerek kalmayabilir. Aynı zamanda bazı koruyucular hızlı bir şekilde çözülebilir. Özellikle de UVA koruması olanlar. Bu yüzden banyo dolabında uzun süre durmaması önerilir.