ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • İleri yaştaysanız tahlillerinizi aksatmayın

  Annenin yaşı arttıkça, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hamilelik için risk taşıyan sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Yüksek kan şekeri, gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin organ gelişimini olumsuz etkiliyor. Annenin kan şekeri, gebeliğin ilerleyen aylarında kontrol altına alınmadığı taktirde, bebeğin aşırı büyümesine ve doğumun zorlaşmasına neden oluyor. Doğuma yakın dönemde annenin kan şekerinin yüksek olması, doğacak olan bebeğin akciğer gelişimi üzerinde olumsuz etki yapıyor. İleri yaştaki anne adaylarının, hamile kalmadan önce, kan şekeri ve kan basıncı ile ilgili kontrollerden geçmesinde fayda var.


 • Tarama testlerini mutlaka yaptırın

  Her annenin özürlü bebek doğurma riski ve bebeklerde yapısal veya kromozomlarla ilgili bozukluklar olabilir. Kromozom bozukluğunu tespit etmek için, 11-14. haftalar arasında ense ölçümü, 16-20. haftalar arasında ise 3’lü veya 4’lü testler yapılır. Test sonuçlarında risk yüksek çıkarsa, daha kesin bir sonuç için amniyosentez yapılır. Kromozom hastalıklarının tedavisi olmadığı için anne ve babaya bu gebeliklerin sonlandırılması seçeneği sunulur. Organlara ait yapısal bozuklukların büyük çoğunluğu detaylı ultrason incelemesinde saptanır. Bu anomalilerin çok az bir kısmı anne karnında tedavi edilir.


 • Yaşam tarzınızı değiştirin

  Bebek ölümlerinin en önemli nedenlerinden biri, erken doğum. Bu riski artıran faktörler: Çoğul gebelikler, annenin sigara, alkol veya uyuşturucu madde kullanması, önceki gebeliklerde yaşanan erken doğumlar ve rahimdeki yapısal bozukluklar. Erken doğumu engellemek için; tüp bebek uygulamalarındaki çoğul gebeliklerin önlenmesi, anne adaylarının sağlığa zararlı maddelerden, stres ve yorgunluktan kaçınmaları gerekir. Gebeliğin 20-24. haftaları arasında rahim ağzı uzunluğu ölçülerek de, erken doğum riski tespit edilebilir ve gerekirse rahim ağzına dikiş atılabilir ya da ilaç tedavisi uygulanır.


 • Tekrarlayan düşük umudunuzu kırmasın

  Tekrarlayan düşüklerin nedenleri arasında, anne veya babanın kromozom bozukluğu taşıyıcısı olması ya da annenin rahminde miyomların bulunması gösterilir. Ayrıca kalıtsal olarak kanın pıhtılaşmasıyla ilgili bozukluklar da tekrarlayan düşüklere neden olabilir. Ancak, düşüklerin yarıdan fazlasının nedeni belirlenemez. Bu durumda anne adayının moralini bozmaması gerekir, çünkü sağlıklı doğum ihtimali, düşük ihtimalinden her zaman daha yüksek olur.


 • Rahim ameliyatı geçirdiyseniz doktorunuzu bilgilendirin

  Rahimdeki miyomların alınması gibi bazı cerrahi müdahaleler, hamilelik süresince veya doğum sırasında rahmi yırtılmaya uygun hale getirebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, bebeğin kaybedilme ihtimali ortaya çıkar. Bu nedenle doktorları özellikle geçirilmiş rahim ameliyatlarıyla ilgili bilgilendirmek gerekir.


 • Kan uyuşmazlığına karşı doğru zamanda iğne yaptırın

  Kan uyuşmazlığı koruyucu iğneler sayesinde bir sağlık sorunu olarak görülmez. Kan uyuşmazlığı olan çiftlere 28. hamilelik haftasında önerilen bu iğneler, 12 hafta süren bir koruyuculuk sağlar. Ancak hasta, daha önce kan uyuşmazlığı nedeniyle düşük yaptıysa ve düşükten sonra kendisine koruyucu iğne yapılmadıysa, hastalığa duyarlı bir hale gelebilir. Bu da bir sonraki hamilelikte bebekte kansızlığa, hatta ağırlığına bağlı olarak, anne karnında kalp yetmezliğinden ölüme neden olabilir.


 • Düzenli hamilelik ve tansiyon takiplerinizi mutlaka yaptırın

  Hamileliklerin yüzde 7-10’unda hamilelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi, yani tansiyonda yükselme ve idrarda protein görülür. Preeklampsinin neden ortaya çıktığı henüz bilinmez ve tedavisi de yapılamaz. Bu durum anne için hayati tehlike oluşturabildiğinden, gebeliğin erkenden sonlandırılması gerekebilir. Bebekte gelişim geriliğine ya da anne karnında ölüme neden olabilir. Bunu önlemek için bir sağlık merkezinde düzenli hamilelik kontrollerine giderek, tansiyon takibi yaptırmak gerekir. İstirahat, tansiyon seviyesini düşürür ve bebeğin gelişimine zaman kazandırır.


 • Hangi ilacı, ne zaman, ne kadar kullandığınızı doktorunuza bildirin

  İlaç kullanımı, alkol, uyuşturucu ve sigara, erken doğumun yanı sıra, bebekte yapısal sakatlıklara neden olabilir. Sara ve akne tedavisinde kullanılan bazı ilaçların, antibiyotiklerin ve antikanser ilaçlarının bazılarının sakatlık yaptığı bilinir. Kullanılan ilaçların, bu ilaçların ne zaman ve ne kadar kullandığının mutlaka doktora bildirilmesi gerekir.


 • Ailenizde veya daha önce doğan çocuğunuzda kalıtsal bir hastalık varsa önlem alın

  Ailede veya önceki hamileliklerde özürlü çocuk dünyaya getirilmişse, bu durum bir sonraki hamilelikte de tekrar edebilir. Özellikle akraba evlilikleri, bir sonraki nesillerde bazı hastalıkların riskini artırır. Herkes 5-6 hastalığın genini taşıdığı için soydan gelen insanlar evlendikleri zaman aynı hastalığı taşıma riskleri de yüksek. Ancak bu hastalıkların bir kısmı metabolik hastalık olduğu için ultrasonla saptanamaz. Ayrıca daha önce down sendromu gibi kromozom veya doğuştan kalp hastalığı gibi yapısal anomalili bebek doğurmuş olan bir annenin daha sonraki hamileliği de bu bakımdan riskli.


 • Genital herpes varsa, doktorunuza söyleyin

  Doğum sırasında annede aktif genital herpes (ağrılı, kaşıntılı için su dolu sivilce) olması durumunda, normal doğum önerilmez. Çünkü normal doğumda genital herpese neden olan virüsün çocuğa bulaşması halinde ölümcül sonuçlar doğabilir. Bu annelerin mutlaka sezaryenle doğum yapması gerekir.