ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Depresyon

  Kış ayları, özellikle genetik olarak yatkın kişilerde depresyon eğilimine yol açabilir. Bu durumdan serotonin hormonunun sorumlu olduğu düşünülür. Refleks olarak bu olumsuz hisleri iyileştirmek ve daha mutlu hissedebilmek için yazın tükettiğimizden daha kalorili ve yağlı yiyecekler tüketme ihtiyacı artar. Buna kontrolsüz gece atıştırmaları da eklenebilir. Kalori alımı bizzat kilo almaya neden olmanın yanında kan şekerimizde ciddi dalgalanmalara da yol açabilir.


 • D vitamini eksikliği

  D vitamini eksikliği kilo alımında etkilidir. Bazı çalışmalarda obez ve metabolik sendromlu kişilerde D vitamin eksikliğinin tespit edilmesi, kas ve kemik sağlığımızda temel bir rolü olan bu vitaminin yağ metabolizmasında da rolü olabileceğini ortaya koyuyor. Kışın güneş ışığının daha zayıf olması, dışarıya daha az çıkma eğilimi ve soğuktan korunmak için kalın giysiler giyilmesi D vitamini eksikliğini tetikleyerek kilo almamıza neden olur.


 • Günlerin kısa olması

  Günlerin kısa olması yeme düzeninin bozularak öğünlerin atlanmasına yol açabilir. Soğuk havalarda egzersiz yapma isteğinin sıcak ortamlarda oturma ve televizyon seyrederek bir şeyler atıştırmaya dönüşmesi de önemli bir problemdir. Genel olarak kış aylarında metabolizmamızın da bu tür değişikliklere adapte olarak daha tutumlu davranmaya eğilimli olması kilo almayı kolaylaştıran sosyal faktörler arasında yer alır.

   

  Kilo alımını engellemek içinse kışın ihmal edilen yeterli sıvı alımına özen gösterin, özellikle C vitamininden zengin gıdaları tüketin, vücut direncinizi artırın, süt ve süt ürünlerini, balık yağını daha çok tüketin, günlük 20-30 dakikalık yürüyüşler yapın, düzenli ve sık beslenin.