ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Küçük ama etkili uygulamalarla gelen güzellik

  Bizi dış etkenlerden koruyan cildimiz, vücudumuzun güzellik ve gençlikle en çok ilişkilendirilen kısmı… Daha sağlıklı, canlı, güzel ve genç görünmek için yapılacaklar listesinin en üst sıralarında hep cildimize yönelik maddeler yer alır. Gelişen teknoloji ve dermatolojik alandaki yenilikler, etkilerini kısa sürede gösteren uygulamalarla cildimizin genç ve güzel görünmesini sağlar.


 • Koruyucu önlemler

  Dermatologlar için en önemli konu, güneşten iyi korunmak. Bu bilincin çocukluktan itibaren oluşturulması gerekir. Özellikle yaz aylarında güneş koruyucu kullanılması büyük önem taşır. Çünkü cilt kanserine yol açan etmenlerin başında, güneşin zararlı ışınları gelir.


 • Botoks

  Mimik çizgilerini önlemek amacıyla yapılan botoks, 20 yaşındaki gençlere dahi uygulanabilir. Botulinum toksin A yani botoks, enjeksiyonla cilt altına verilir. Doğru ellerde yapılırsa “mucizevi” etki gösteren bu uygulama, öğle tatilinde bile gerçekleştirilebilir. Özel iğnelerle, mimikler nedeniyle oluşan kırışıklıkların giderilmesi için alın, göz çevresi ve dudak kenarlarına yapılan enjeksiyonlarla kasların hareketi kısıtlanır. Böylece çizgiler ve derinlikleri de azalır. Üçüncü günden itibaren etkisi görülen botoksun kalıcılığı da kişiye bağlı. İki aydan altı aya kadar değişen etki süresi bulunan uygulama, düzenli tekrarlanması halinde daha da uzun süre dayanabilir. Beşinci ya da altıncı uygulamadan sonra etkisi daha da uzun süren botoks, tekrarlanmasa bile ciltte açılma sağladığı için yüzde gençleşmeye yol açar.


 • Dolgu

  Günümüzde en çok tercih edilen uygulamalardan biri de dolgu. Etkisi anında ortaya çıkan, yüzün hemen her bölgesinde kullanılabilen dolgu işleminde istenen bölgeye hyalüronik asit verilir. Vücutta da bulunan, yaşla ve yer çekimiyle etkisi azalan hyalüronik asit, gençleşmeyi sağlar. Yüzde genellikle elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesinde, dudak kenarındaki derin çukurların giderilmesinde, dudağın kalınlaştırılmasında kullanılır. Yüzde yukarıya doğru toparlanmayı sağlar. Göz altı çukurlarına ve ele de uygulanabilir. Yüzün gergin hale getirilmesinin yanı sıra son dönemlerde estetik operasyona gerek kalmadan burnun düzeltilmesinde ve kemerli yapının ortadan kaldırılmasında da kullanılır. Öğle arasında yaptırılıp güne devam edilmesine olanak veren dolgu işleminin etkisi hemen fark edilir. Nadiren küçük kızarıklıklar ve ödem görülse bile bunlar birkaç gün içinde geçer.


 • PRP (Trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma)

  Kişinin kendi kanının kullanıldığı bu uygulama vücuda başka bir madde enjekte edilmemesi nedeniyle tercih edilir. Uygulamanın yapılacağı kişiden alınan kan, bazı işlemlerden geçirilerek trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma elde edilir. Bu plazma kırışıklık, sarkma ya da leke olan bölgelere uygulanır. Trombositler hücre yenilenmesini sağlayarak cildi canlandırır. PRP’nin uygulandığı başka alanlar da bulunur. Erkeklerde erken dönem saç dökülmelerinde, kadınlarda da erkek tipi kelliklerin giderilmesinde ve vücutta oluşan çatlak izlerinin silinmesinde PRP’den yararlanılır. Bu uygulamanın da süresi oldukça kısadır. Gün içerisinde yapılabilen ve neredeyse hiçbir yan etkisi bulunmayan PRP’nin asıl etkisi ortalama 15’er gün arayla yapılan üç-dört seansın ardından ortaya çıkar.
   


 • Roller

  Üzerinde 200 tane küçük iğne bulunan, silindir şeklindeki “roller”, her hasta için ayrı olarak açılan tek kullanımlık bir cihazdır. Yüzde dolaştırılarak cildin üzerinde sayısız delik açılması sağlanır. Cildin ihtiyacına göre, gençleşmesini, gözeneklerin kapatılmasını, lekelerin giderilmesini ve nemlendirilmesini sağlayacak vitaminler, PRP ya da kremler, bir maske olarak yüze sürülür ya da damla olarak verilir. 15 dakika boyunca açık kalan deliklerden verilen bu maddeler çok daha etkili bir şekilde cildin tüm katmanlarına ulaşır. Bunun yanı sıra cilt, bu delikleri yara gibi algıladığı için hücrelerde yenilenme ve tamir işlemi de hızlanır. Böylece kırışıklıkların giderilmesi ve cildin gençleşmesi işlemi de hızlanır. Roller’ın bir diğer kullanım alanı da çatlaklardır. İşlem, 15’er gün arayla en az beş seans uygulandığında başarılı sonuçlar alınabilir.


 • Lazer

  Cilt gençleştirme, sarkmaların giderilmesi ve kırışıklık tedavilerinde başvurulan yöntemlerden biri olan lazer uygulamaları, yüz güldürücü sonuçları nedeniyle sıkça tercih edilir. Giderilmek istenen soruna uygun olarak belirlenen ışık dalgaları ile atış yapılarak cildin gençleşmesi, lekelerin silinmesi ve gözeneklerin sıkılaşması sağlanır. Son dönemde adı sıkça duyulan “altın iğne”, radyofrekans etkili uygulamalardan biridir. İğneli radyofrekans işleminde küçük iğneler deriye batırılır ve ardından radyofrekans etkisiyle cildin toparlanması, sıkılaşması sağlanır. İnce kırışıklıkların giderilmesinde de etkili olan bu yöntemin 15-20 günlük aralarla dört-beş seans uygulanması yeterli olur.


 • Mezoterapi

  Cildi koruyan, kırışıklıkları önleyen kaliteli kremler işe yarasa da bazen etkileri asıl kırışıklığın olduğu katmana kadar ulaşamayabilir. Bu nedenle cildin ihtiyacı olan vitaminler, mezoterapi yöntemiyle cilde uygulanır. Deriye iğne ile yapılan her işlem mezoterapi olarak adlandırılır. Kırışıklıkların ve lekelerin giderilmesi ile cildin nemlendirilmesi, gözeneklerin giderilmesi gibi amaçlarla yapılan mezoterapi işlemi kısa sürede uygulanabilir. Vitaminlerle cildi besleyen, nem ve su tutmasını sağlayan bu işlem, hücre bozulmalarını yeniler. Bir yandan hücre oluşumu sağlayan mezoterapi, diğer yandan cilde esnekliğini veren kolajen dokuyu güçlendirir. Kalıcı etki sağlanması için 10’ar günlük aralıklarla beş-altı seans uygulanması önerilir.


 • İplik uygulaması

  Güzellik uygulamalarının en son trendlerinden biri de ameliyatta kullanılan iplikler. Cildin gençleşmesi, yenilenmesi ve canlanması istenen bölgesi kremle uyuşturulur. Ardından da ameliyatlarda kullanılan iplikler iğne ile cildin altına bırakılır. Yüzün yanı sıra, basenler ve karın bölgelerinde de kullanılan bu yöntemde, iplik ciltte bir reaksiyona yol açarak iyileşmeyi sağlar. İplik uygulaması, kalıcılığı birkaç yılı bulduğu için sıkça tercih edilir.