ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • İdeal kilonuzu koruyun

  Beslenmeye özen göstermek ve ideal kiloda kalmak, meme kanserinden korunmak için dikkat edileceklerin başında gelir. Meme kanseri ve beslenme arasındaki ilişki diğer kanser türlerinde olduğu gibi önemlidir. Araştırmalar, beslenmenin kanser tedavisinde yaklaşık yüzde 30-40 etkisi olduğunu gösteriyor. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre, meme kanserinden korunmak için dikkat edilecek noktaların başında ideal kiloda kalmak geliyor.

   

  İdeal kiloya sahip kadınların, fazla kilolu olanlara göre menopoz dönemi sonrası meme kanseri olma riskinin daha az olduğu biliniyor. Üstelik meme kanseri tanısı konulan bireylerin kilo alması da, hastalığın tekrarlama riskini artırıyor. Obez insanlarda kandaki cinsiyet hormonları, insülin ve insülin büyüme faktörü, bel çevresi kalınlığını artırıyor. Bütün bu faktörler, meme kanseri açısından risk oluşturuyor.


 • Yağ alımını azaltın

  Enerji alımını azaltarak, vücut yağ yüzdesini ideal seviyelerde tutarak meme kanseri riskini azaltmak mümkün. Menopoz sonrası (postmenopoz) fazla yağ tüketen kişilerin, daha az yağ kullanmaya başlaması ile meme kanseri riski azalabilir. Alınan toplam enerjinin yaklaşık yüzde 20-25’inin yağdan gelmesinin riski düşürdüğü biliniyor. Risk taşımayan bireylerde bu oran yaklaşık yüzde 30’lara kadar çıkabilir. Yağ grubu içinde omega-3 açısından zengin beslenmenin de kanser riskini düşürdüğü biliniyor.


 • Alkol alımını sınırlandırın

  Alkol tüketimi ve meme kanseri arasında bir ilişki vardır. Ispanak benzeri koyu yeşil yapraklı sebzeler, kavun, portakal suyu, enginar, pancar, brokoli, bamya ve kuru baklagiller gibi besinlerden aldığımız folat miktarının yeterli veya fazla alımının menopoz sonrasında kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı biliniyor. Alkol alındığında kandaki folat miktarı azalır; dolayısıyla kanser oluşum riski yükselir. Günde 3 kadeh ve daha fazla alkol tüketen kişilerin meme kanserine yakalanma olasılığı arttığından, eğer tüketimi gerekiyorsa alkolün 1 kadehle sınırlandırılması önerilir.


 • Emzirin

  Emzirme hem annenin hem de bebeğin kansere yakalanma riskini düşürür. Özellikle bebeğinizin büyümesinde bir sorun yoksa ve doktorunuz bir sakınca görmüyorsa bebeğin 6 ay sadece anne sütü ile beslendirilmesi önerilir.