ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Meme kanserine karşı 10 beslenme önerisi

  Meme kanserinden korunmak, tedaviden daha etkili sonuç almak için bazı yiyeceklerden uzak durmak, bazılarını ise bol bol tüketmek gerekir. Meme kanseri olan kişinin kilo alımı ve bununla birlikte vücut yağ oranının artması diğer memede kanser görülme riskini de artırabilir. Bu nedenle hedef, yağlanmayı azaltırken aynı zamanda kişinin vücut ihtiyaçları doğrultusunda vücut savunma sistemini de düzgün işletecek besin maddelerini ona vermektir.


 • Şeker, pirinç ve beyaz undan kaçının

  Rafine şeker, pirinç ve beyaz un başta olmak üzere beyaz gıdalar kanser riskini artırır. Rafine şeker tüketimine son vermek, pirinç ve beyaz un yerine de bulgur ve tam buğday unundan yapılmış ekmek tüketmek gerekir. Beslenmeye özen göstermek, ideal kiloda kalmak ve katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durmak meme kanserinden korunmada çok önemlidir.


 • Günde 2 bardak yeşil çay

  Yeşil çay içerdiği polifenoller sayesinde çok güçlü bir antioksidan ve vücut yağ oranının azalmasına yardımcı olur. Yapılan çalışmalar yeşil çayın, içeriğindeki kateşinler sayesinde kanser riskini azalttığını ortaya koyar. Günde 2 fincan yeşil çay içmeniz faydalıdır. Ayrıca kuşburnu, ıhlamur, rezene gibi bitki çaylarını da tüketebilirsiniz.


 • Haftada 2 kez balık

  Her yaş için sağlık vaadeden balık, meme kanserinde yayılmayı önler. Somon, ton, uskumru ve sardalya gibi balıklar Omega 3 yağ asidi içerir. Omega 3 yağ asidi ve EPA tümör oluşumu riskini azaltır. Haftada 2 defa deniz balığı tüketmek önemlidir. Kızartma zararlı olduğundan fırında ya da buğulama olmalı.


 • Sebze-meyve çok önemli

  Antioksidan yönünden zengin sebze ve meyveler meme kanseriyle mücadelede önemli rol oynar. Her gün mutlaka sebze ve meyve tüketmeli ancak mevsim sebze-meyvesi olmasına dikkat etmeli. Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, pancar, tere, roka, turp, siyah üzüm, karadut, kiraz, böğürtlen, kayısı, şeftali, bal kabağı, maydanoz, soğan ve sarımsak antioksidan yönünden zengindir.


 • Baklagillersiz olmaz!

  Hem protein hem de vitamin ve mineraller açısından son derece zengin olan kurubaklagillerin haftada 2-3 kez tüketilmesi önemli. Yeşil ve kırmızı mercimek, nohut, kuru fasulye gibi baklagiller anti-kanserojen madde içerir.


 • Az yağlı ürünleri tüketin

  Düşük kalsiyum ile beslenen kadınlarda meme kanseri riski artar. Süt, yoğurt, peynir ve süt ürünleri kalsiyum açısından zengin besinlerdendir. Yağsız veya yarım yağlı olarak kullanıldığında hem kilo artışından hem de kanserden korunma açısından yarar sağlar. Tam yağlı ürünlerden kaçınmalı.


 • Omega-3 açısından zengin beslenin

  Enerji alımını azaltıp, vücut yağ yüzdesini ideal seviyelerde tutarak meme kanseri riskini azaltmak mümkün. Menopoz sonrası fazla yağ tüketen kişilerin, daha az yağ kullanmaya başlaması ile meme kanseri riski de azalır. Yağ grubu içinde omega-3 açısından zengin beslenmek de kanser riskini düşüren etkenler arasında yer alır.


 • Eti kısıtlayın

  Dokularda olumsuz etkileşime girerek kanser oluşumunu artırıcı etki gösteren bazı besinlerden özellikle uzak durulması gerekir. Kırmızı et yerine beyaz eti tercih etmeli. Kızartmalar, tütsülenmiş ve tuzlanmış salamura etler ile mangalda pişirilen etler de zararlıdır.


 • Sarımsağı doğru tüketmeli

  Sarımsağın içeriğindeki sülfürlü bileşikler bağışıklık sistemini güçlendirir, kansere karşı korur. Araştırmalar sarımsağın meme kanserine yakalanma oranını düşürdüğünü ortaya koyuyor. Ancak sarımsağı doğru tüketmek, hazır toz sarımsak yerine çiğ sarımsak tercih etmek gerekir aksi halde sadece tadından faydalanmış oluyorsunuz. Sarımsağı yemeklerinize rendeleyerek günde birkaç diş ilave edin.


 • Havuç, kabak, karnabahar

  Yapılarında bulunan lignan, özellikle menopoz sonrasındaki kadınlarda anti östrojenik etki göstererek kanser oluşum riskini azaltır. Havuç, kabak ve karnabaharın yanı sıra tam tahıllı besinler, susam tohumu, sarımsak, sızma zeytinyağı, kayısı, şeftali, armut, üzüm, balkabağı ve kiraz da lignan açısından zengindir.