Yazı İçeriği
Botoks ile kaş kaldırma Endoskopi ile kaş kaldırma Kaş kaldırma ameliyatından hemen sonra değişim

Her yaşın kaş kaldırma estetiği ayrı!

Kadınların bakım için en çok dikkat ettikleri noktalardan biri kaşlarıdır. Göz ve yüz bütünlüğünü tamamladığını düşündükleri kaşları konusunda hassas davranırlar. Kadınların kaşlarıyla ilgili şikayetleri genellikle kaşların azlığı, açık renkli, çok kalın ve gür olması, iki kaş arasındaki fazlalıklar, kaş arasındaki derin çizgiler ve kaşların düşüklüğüdür. Kaşlarından memnun olmayan kişiler, kaş estetiğine başvurur. Kaş estetiği için birden fazla yöntem uygulanabilir.


Botoks ile kaş kaldırma

Yer çekiminin etkisiyle 30’lu yaşlardan itibaren kaşlar daha düşük görünebilir. 30’lu yaşlarda uygulanacak yöntemle 50-60’lı yaşlarda uygulanacak yöntemler birbirinden farklılık gösterebilir. 30’lu yaşlarda botokstan daha fazla yarar görülebilirken, 50-60’lı yaşlarda klasik yüz germe ve endoskopik orta yüz ameliyatları işe yarayabilir. Botoks ile kaş estetiği, kaşlara enjeksiyon yardımıyla uygulanabilir. Bu işlem genellikle genç kişiler için daha uygundur. Cildin yapısına göre bu enjeksiyonların etkisi 3-4 ay sürebilir. 6’ncı aydan itibaren genellikle etkisini tamamen kaybeder. Bu nedenle işlemin tekrar uygulanması önerilir.

Endoskopi ile kaş kaldırma

Endoskopi yöntemi, şakak kaldırma ameliyatına benzer şekilde saçlı deri içerisinde birkaç santimlik bir kesi ile uygulanır. Kaşlar içeriden yukarı çekilerek kaldırabilir ve istenilen şekil verilebilir. Ciddi bir kanama ve enfeksiyon oluşma riski genellikle yoktur. İltihabi bir durum ortaya çıkarsa da ilaç tedavisi verilebilir. Çok nadir rastlansa da bazen oluşan iltihap ilaçla yok edilemez. Bu durumda cerrahi yönteme başvurulur. Bazen de dikiş, kaşı taşımayabilir. Bu da kaşta asimetri yaratabilir. Böyle bir durum oluştuğu takdirde dikişin tekrar koyulması gerekebilir. Çok nadiren kaş kenarlarında his kaybı oluşabilir ancak bu durum genellikle kalıcı değildir, birkaç hafta içinde ortadan kalkabilir.

Kaş kaldırma ameliyatından hemen sonra değişim

Kaş kaldırma ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında uygulanabilir. Ameliyat yaklaşık bir saat sürer. Ameliyatın ardından genellikle bir ya da iki gün dinlenmek yeterlidir. Daha sonra uygulama yapılan bölgede genellikle az da olsa bazı şişlikler ve morluklar oluşabilir. Bu morluklar çoğunlukla kısa sürede iyileşir. Kaş kaldırma operasyonundan sonraki birkaç gün boyunca kişinin başını dik tutmaya özen göstermesi gerekir. Sık sık havlu içine koyulan bir buzu ameliyat bölgesine uygulamak faydalı olabilir. Operasyonun ilk günlerinden itibaren kaşlarda değişim gözlenebilir. Ancak kaş kaldırma ameliyatının gerçek etkisi genellikle üç ay içinde görülür.