Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
ANOREKTAL HASTALIKLAR GAZ-DIŞKI KAÇIRMA (ANAL İNKONTİNENS)

Gaz-Dışkı Tutamama (Anal inkontinens)

Kişinin istemsiz olarak ya da kontrol edemediği gaz ya da Dışkı Tutamamasına anal inkontinens deniyor. Araştırmalar toplumun yüzde 1-18’i ve kadınların ise yüzde 4-24’ünün bu hastalıktan etkilendiğini gösteriyor. Özellikle 65 yaş sonrası bu oran artıyor.

Dışkı Tutamama nedenleri çok olsa da günümüzde en fazla doğum travmaları sonucunda anal inkontinans doğum sonrası ilk 6 ayda olarak ya da uzun yıllar sonrasında gelişebiliyor. Bunun dışında makat bölgesindeki cerrahileri, diyabet hastalığı, bazı nörolojik hastalıkların yanı sıra omurilik hastalıklarında ya da omurilik ameliyatları sonrasında da görülebiliyor.

Tanı yöntemleri neler?

Sorunun ne olduğu ve şiddeti/derecesi, anal kasların görüntülenmesini sağlayan endoanal ultrason, anal basıncın ölçülmesini ve anal sinirlerin kontrolünü sağlayan anal manometre ve sinir duyarlılıkları ölçümleri veya anal EMG testleri ile büyük ölçüde netleşiyor. Dışkı Tutamamanın yanı sıra kabızlık da görülüyorsa tanı testleri arasına defekografi ve kolon transit zamanı ölçümleri de yapılıyor Bu testlerle amacı, Dışkı Tutamamanın sebebinin kas yapısında mı, sinirde mi ya da her ikisinde birden mi olduğunun anlaşılmasıdır.

Gaz - Dışkı Tutamama nasıl tedavi ediliyor?

Dış kas tabakasından geçirilmiş ameliyatlar ya da doğum travmasına bağlı büyük bir kesilme/ yırtılma varsa, bu kasın cerrahi olarak onarılması gerekiyor. Bunlar teknik olarak özellikli ameliyatlar şeklinde nitelendiriliyor. Son verilere göre kas onarımının tek başına uzun vadede yeterli olmadığı ve onarımdan bir süre sonra kas egzersizlerini içeren biofeedback (sözel, görsel ya da EMG ile birlikte) tedavisine de başlanması gerektiği belirtiliyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.