Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
ANOREKTAL HASTALIKLAR ANAL / PERİNAL SİĞİL

Anal / Perianal Siğil (Makat ve Makat Çevresi Siğilleri)

Bir tür virüs grubunun anal (makat) ve perianal (makat çevresi) bölgeye bulaşmasıyla ortaya çıkıyor. Zamanla çoğalan virüsler, pembe renkli ve karnabahara benzeyen yapıda kümelenmiş bir siğil topluluğu oluşturuyor.

Anal siğillere tıpkı genital siğilde olduğu gibi İnsan Papilloma Virüsü (HPV) neden oluyor. Makatta karnabahara benzer görünümde şişlikler oluşuyor. Bunun yanı sıra kaşıntı, kanama, sümüksü (mukuslu) akıntı, makatta ıslaklık hissi gibi belirtiler görülüyor.

Tanı yöntemleri neler?

Sorun, hastaların hemen tamamında perianal bölge, pubis, vulva, vajina, penis ve skrotumda, ele gelen değişik büyüklükte kitlelerle ortaya çıkıyor. Bu hastaların yüzde 80-90’ında anal kanalda da lezyonlar gelişebileceğinden, tanı için rutin olarak anoskopi incelemesi yapılıyor.

Anal ve makat çevresi siğilleri nasıl tedavi ediliyor?

Anal siğilde uygulanan birçok tedavi yöntemi var. Tedavide ilaç, cerrahi (ultrasonik dissektör), lazer gibi yöntemler kullanılıyor. Ayrıca lokal tedaviyle birlikte, uygun bağışıklık tedavilerinin (immunoterapi) bütünsel olarak belirlenip uygulanması öneriliyor. Çeşitli ilaçlar, koterizasyon, kriyoterapi, cerrahi eksizyon, infrared, lazer gibi çeşitli tedavi yöntemleri de kullanılıyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.