Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
ANOREKTAL HASTALIKLAR ANAL PRURİTUS

Anal Pruritus (Anal Kaşıntı)

Anal pruritus (kaşıntı) makat bölgesinde genellikle kronik olarak görülen bir sorun. Bu sorun, bazen kıl kurdu gibi parazitler ya da “psoriasis” gibi bazı deri hastalıklarına bağlı olarak, bazen de hemoroidal hastalık, anal fissür, crohn hastalığı, anal bölge kanserleri gibi sorunlara ek olarak gelişebiliyor.

Makatta kaşıntı ile birlikte sık olarak makat etrafında kızarıklık, sulanma, ağrı, yanma ve makat derisinde kalınlaşma, sertleşme gibi belirtiler gösterebiliyor.

Anal kaşıntı tanı yöntemleri neler?

Muayenenin yanı sıra tanı amaçlı çeşitli tetkikler istenebiliyor. Altta yatan olası nedenlere ve deri dokusunda yarattığı bozulmalara göre hastalığın şiddeti saptanıyor. Anoskopi, rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, dışkı analizi, deri biyopsisi ya da alerji testi gibi çeşitli tanı yöntemlerine ihtiyaç duyulabiliyor.

Anal kaşıntı nasıl tedavi ediliyor?

Tedavide öncellikle, parazit gibi altta yatabilecek unsurlar aranıyor. Altta bu tür bir unsur saptanamadığında diğer testlerin sonuçlarına göre çok yönlü bir tedavi stratejisi uygulamak gerekiyor. Bunların arasında; özel diyet, banyo, pomat uygulaması, gerekirse mantar tedavisi, gibi uygulamalar bulunuyor. Tedavide steroid içeren / kortizonlu kremler çok kısa süreli kullanılabiliyor. Ayrıca çinko-oksitli pomatlardan da yararlanılabiliyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.