Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
TANI VE TEDAVİ ANOREKTAL MANOMETRE

Anorektal Manometre

Anal kanal kaslarının fonksiyonlarının ve basınçlarının sayısal değerleri ve bulguları için, duyu ve basınç ölçümleriyle irdelenmesi önem taşıyor. Anorektal manometrede, anal kanalın basıncı makatın içine yerleştirilen ve ucunda da ufak balon olan ince bir kataterle bilgisayar yardımıyla ölçülüyor. Başka bir deyişle, bağırsağın iyi çalışması, kişinin rahat tuvalete çıkması ve dışkısını rahatlıkla tutabilmesi için makat kaslarında ve/veya sinirlerinde herhangi bir bozukluk veya hasar olmaması gerekiyor. Anorektal manometre testi ile anal kanalda bulunan kasların ve sinirlerin çalışıp çalışmadığını, işlevlerinin doğru yapılıp yapılmadığını ve gücünün yeterli olup olmadığını ölçülüyor.

Adım adım anorektal manometre

Anal kanala 0.5 mm aralıklarla basınç ileticileri içeren özel kateterler (su perfüzyonlu sistem ya da balonlu basınç ileticileri) yerleştiriliyor. Bu sayede anal kanal basınçları, çeşitli koşul ve manevralarla (sıkma, ıkınma, öksürme gibi) bilgisayar aracılığı ile inceleniyor ve kaydediliyor.

Kateterlerin en ucuna ilave edilen ve hava ile şişirilebilen bir balon yardımı ile rektumun genişlemeye karşı olan duyarlılık yanıtları inceleniyor.

Bu sistemle incelenen veriler, pelvik taban hastalıklarının fonksiyonel yönünü ve ayırıcı tanısını sağlıyor.

Rektum ve anal kanal sinirlerinin test edilmesi

Anorektal manometre testi sonrası anorektal manometre kateteri makattan çıkarılır, ucunda balon olmayan diğer bir kateter makat içine yerleştirilir. Bu kateter ile anal kanal ve rektuma hafif şiddetli elektriksel uyarılar verilir ve kişinin bu bölgedeki his eşikleri ölçülür. Bu test sayesinde anal kanal ve rektumun sinirlerinin duysal hassasiyetleri gösterilir. Bazen de anal EMG gibi ek testlerle bu sinirlerin motorsal hassasiyetleri de test edilir.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.