Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
BAĞIRSAK SAĞLIĞI

Bağırsak Sağlığı

Proktolojik hastalıklar olarak da bilinen anorektal hastalıklar, ülkemizde ismini yeni yeni duyduğumuz sağlık sorunlarının başında geliyor. Anorektal hastalıklarının kaynağı ise bağırsaklar. Kalın bağırsak (kolon), rektum (kalın bağırsağın makata yakın son bölümü) ve anal kanal (makat bölgesi) olarak 3 ayrı bölüme ayrılan bağırsaklarda ortaya çıkan sorunların tanı ve tedavisini kapsıyor.

Anorektal hastalıklarının ilgi alanına pek çok hastalık giriyor. Hemoroidden anal fissüre, kanserlerden rektosele kadar birbirinden farklı belirtileri ve tedavi yöntemleri olan bir hastalık grubu ile ilgileniliyor. Bu hastalıkların ortak noktası bağırsakta görülmesi. İşte bu nedenle Anorektal hastalıkları aynı zamanda multidisipliner bir anlayışla tanı ve tedaviyi gerektiren bir alan. Yani gastroentrolojiden genel cerrahiye beslenme ve diyet uzmanlığından psikolojiye kadar birçok uzmanın bir arada çalışması gerekiyor.

Anorektal hastalıklarında, farklı uzmanlık alanlarının birlikte çalışmasına ihtiyaç duyuluyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi'nde bağırsak sağlığını sağlamak için, anorektal hastalıkların multidisipliner yöntemle tanı ve tedavisi gerçekleştiriliyor.

Uzun ve karmaşık bir organ; Bağırsaklar

Bağırsaklar hakkında hemen herkesin en iyi bildiği, uzun ve kıvrımlı bir organ olmasıdır. Gerçekten de bir yetişkinde 7.5 metreyi bulan bağırsaklar, aynı zamanda karmaşık bir işleve sahip. Uzunluğunun yanı sıra iç yüzeyindeki kıvrımlı yapısı, içindeki yiyeceklerin bağırsak yüzeyine daha çok temas etmesine yol açıyor. Bu sık temas, yiyeceklerin daha kolay parçalanarak küçülmesini ve dolayısıyla besin öğelerinin emilerek kana karışmasını sağlıyor. Tabii emilim sonrası işe yaramayan posa kısmının atılması da yine bağırsağın görevleri arasında.

Bu karmaşık organımız ince ve kalın bağırsak olarak iki bölüme ayrılıyor.

İnce bağırsak, vücudumuza aldığımız besinlerin yararlı kısımlarının emilerek kana karışmasını, kalın bağırsak ise posanın suyunu ve inorganik tuzlarını emerek vücuttan atılmasını sağlıyor.

Bağırsakların bölümlerine göre görünüşleri de farklı. İnce bağırsaklar dar ve kıvrımlı, kalın bağırsak ise geniş ve bir çeşit kese görünümüne sahip.

İnce ve kalın bağırsaklarımızın da kendi içinde bölümleri bulunuyor. İnce bağırsaklar, 3 bölüme ayrılıyor: Mideden başlayan ilk bölümü olan on iki parmak bağırsağı, bir yetişkinde yaklaşık 30 cm. kadar. İkinci bölümü olan jejenum ise yaklaşık 2.5 m, üçüncü bölümü ise 3 m’den uzun olmasıyla dikkat çeken ileum ismiyle biliniyor.

Yaklaşık 1.5 m uzunluğunda olan kalın bağırsağımız ise çekum, rektum ve kolon olarak ayrılıyor. Çekum, geniş bir kese görünümünde ve ucundan solucana benzer bir çıkıntı yaparak appendiksi oluşturuyor. Kolon ise rektuma kadar iniyor ve kendi içinde 4 bölüme ayrılıyor: Çekumdan sonra çıkan kolon, transfers kolon, inen kolon, sigmoid kolon ve en son bölüm olan 5 cm’lik anal kanal.

Doktora başvurmaktan çekiniliyor

Bağırsakların çeşitli bölümlerinde kendine özgü hastalıklar meydana geliyor. Hemoroidden kıl dönmesine, makat çatlağından siğillere kadar özellikle de anal kanal olarak adlandırılan makat bölgesinde farklı hastalıklar oluşabiliyor. İşte "proktoloji"nin alanına giren bu hastalıklar, anorektal hastalıklar olarak da adlandırılıyor, kökeni insanlık tarihi kadar eski olsa ve sık görülse de, çoğu zaman dile getirilmekte zorluk çekiliyor. Bazen kültürel bazen de psikolojik nedenlerle ifade edilmekte zorlanan hastalar, hastalıklarını ‘sessizce’ yaşadıkları gibi, dayanılmaz hale gelene dek doktora başvurmaktan da çekiniyorlar…

Tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar

Türkiye’de Anorektal Hastalıklar

Anorektal hastalıkları halk arasında yaygın olarak bilinse de proktolojinin kapsamı tam olarak bilinmiyor. Bu nedenle özellikli tedavi gerektiren proktolojik sorunu olan hastalar, hangi uzmanlara gidecekleri konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Özellikle anal kanal olarak bilinen makat hastalıkları konusundaki bilgi yetersizliği ve toplumsal ön yargılar gibi nedenler, bu hastaların erken dönemde uzmana başvurmasını geciktiriyor. Oysa hemoroidden anal fissüre kadar pek çok anorektal hastalık, son derece yaygın görülüyor. Örneğin araştırmalar her 4 kişiden birinin bu hastalıkla tanıştığını ortaya çıkarmış durumda. Ama bu yaygınlığa rağmen çok az sayıda hasta bir uzmana başvuruyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.