Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
TANI VE TEDAVİ BİOFEEDBACK TEDAVİSİ

Biofeedback Tedavisi (Bağırsağın Yeniden Eğitimi)

Biofeedback, bağırsağın yeniden eğitimini kapsayan davranışsal bir tedavi yöntemidir.

Biofeedback; gaz-gaita tutamama, kabızlık, dışkılama güçlüğü ve de parodoks puborektal (makat kaslarının ve rektumun uygunsuz kasılması) gibi bağırsak fonksiyon bozukluğu olan hastalarda, cerrahi dışı tedavi seçeneklerinden biri olarak kullanılıyor. Biofeedback yanlış öğrenilmiş olan ıkınma hareketlerinin doğrusunun öğretilmesi, makat kaslarını güçlendirici egzersizlerin detaylıca anlatılması gibi, bağırsağın yeniden eğitimini kapsayan davranışsal bir tedavi yöntemi olarak biliniyor.

Tek başına yeterli bir tedavi yöntemi olabileceği gibi cerrahi tedavi ile birlikte de uygulanabiliyor. Doğru ıkınma teknikleri özel tekniklerle hastaya gösterilip açıklanıyor. Bu tekniklerle beraber, sağlıklı bağırsak fonksiyonları için olması gereken diyet ve yaşam tarzı ve makat ve pelvik taban kasları egzersizleri, gastroenteroloji uzmanı veya uzman kontinens hemşiresi tarafından anlatılarak yapılan sözel tarzda biofeedback tedavileri ve bilgisayar programlarıyla yapılan görsel/ işitsel biofeedback tedavileri de uygulanabiliyor. Bu yöntem ile bağırsak fonksiyon bozukluğu olan hastalıklarda yüzde 70-75 oranında düzelme sağlanabiliyor.

Adım adım bilgisayar eşlikli anal biofeedback tedavisi

Makat içine anorektal manometre işlemi yapılan balon katateri yerleştiriliyor.

Hasta özel programların yüklendiği bilgisayarı görebilecek şekilde yalancı tuvalet şeklindeki sandalyeye oturtuluyor. Programın tekniği ve mantığı anlatılarak, hastadan makat kaslarının kasılıp gevşetmesi isteniyor.

Her tedavi seansı yaklaşık 30-45 dakika sürüyor ve ideal tedavi seans sayısı, hastadan hastaya farklılık göstermek kaydıyla ortalama 4-6 seansta bu egzersizler eşliğinde makat kasları ve dışkılama işlemi güçlendirilmeye çalışılıyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.