Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
ANOREKTAL HASTALIKLAR HEMOROİD

Hemoroid

Hemoroid, son derece yaygın görülen bir hastalıktır. Öyle ki araştırmalar, her 4 kişiden birinin bu hastalıkla tanıştığını gösteriyor. Özellikle 30 yaşını geçmiş  kişilerde daha sık karşılaşılıyor. Diyet ve tuvalet alışkanlıklarındaki yanlışların hastalığın ortaya çıkışında etkili olduğu belirtiliyor.

Uzun süre tuvalette oturmak, fazla ıkınmak, kabızlık, stres ve düzensiz yaşam hemoroidi tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. Yaşlılık, karın içinde basıncın artması, gebelik hatta obezite de hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırabilecek diğer faktörlerdir. Kabızlığa yakalanmamak için bol meyve ve sebze tüketilmesi, bol su içilmesi, düzenli  yemek , uyku ve tuvalet alışkanlığının hastalığın önlenmesinde etkili olduğu söyleniyor.

Hastalık anal bölge iç kısımda  varolan damar yasıkçıklarının şişmesi, sarkması ve bunun sonucunda  kanamaya eğilimiyle  ortaya çıkıyor. Oluşum. yerine göre iç (internal) ve dış (eksternal) hemoroidler olarak ikiye ayrılıyor. Perianal bölgede kaşıntı, yanma, ağrı, şişlik ve kanama ile kendini gösteriyor.

Hemoroid tanı yöntemleri neler?

Tanı için fiziki muayene önemli olmakla beraber bazen de anoskop  ve endorektal ultrason gibi cihazlardan da yararlanılıyor. Anoskopi; anal kanalın görüntülenmesini sağlayan bir çeşit endoskopik cihaz. Anal ultrason ile perianal bölge hastalıklarının ayırıcı tanısı yapılabiliyor. Gerek anoskopi gerekse de endoanal ultrason anestezi gerektirmeyen poliklinik koşullarında kolayca uygulanabilecek tanı yöntemleridir.

Hemoroid  nasıl  tedavi  ediliyor?

Hemoroid tedavisinde genellikle cerrahi yöntemlere başvurulmuyor, ameliyatsız yöntemler tercih ediliyor. Hemoroid çoğunlukla medikal tedavi ve önerilerle geriliyor. Yüz hemoroid hastasının ancak ikisinde cerrahi tedaviye ihtiyaç duyuluyor.

İç ve dış hemoroid olarak sınıflandırılan bu hastalıkta tedavi seçimi genelde fiziki muayene ve gerekirse anoskopi sonrası belirlenen hemoroid yerleşimine ve derecesine göre belirleniyor.

Hemoroid pakelerinin band, infrared lazer ve ultrasonik cihazlarla koagulasyonu veya  pakelerinin klasik yöntemle eksizyonu  seçilecek  cerrahi  tedavi teknikleri arasında yer alıyor. Son yıllarda popüler olan longo tekniği ile hemoroidektomi, ile  seçilecek cerrahi yöntemlerin başında yer alıyor.  Tromboze hemoroid gibi hemoroid hastalığının sıkça görülen ağrılı şişlik ile seyreden komplikasyonu lokal anestezi ile kolayca tedavi edilebiliyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.