Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
ANOREKTAL HASTALIKLAR İLTİHABİ BAĞIRSAK HASTALIKLARI

İltihabi Bağırsak Hastalıkları (Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit)

İltihabi bağırsak hastalıkları; nedeni kesin olarak bilinemeyen, bağışıklık sisteminde sorunlar, kalıtımsal nedenler ve çevresel faktörler ile oluştuğu düşünülen Crohn hastalığı ile ülseratif kolit hastalıklarını tanımlamak için kullanılıyor. Bu hastalık grubu aynı zamanda “inflamatuvar bağırsak hastalığı” (İBH) olarak da biliniyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi’nde son 3 yıldır aktif olarak hasta tanı ve tedavisi yapılan ‘’Crohn - Kolit Merkezi“ de bulunuyor. Bu hastaların çoğunluğunda anorektal bölgede sıkıntılar yaşanabildiğinden bu hastaların detaylı incelemeleri “Anorektal Hastalıkları Merkezi”nde yapılabiliyor.

Crohn hastalığı nedir?

Sindirim sisteminin ağız boşluğu ile kalın bağırsak arasındaki tüm bölümlerini tutabilen, iltihabi bir bağırsak hastalığı olarak tarif ediliyor. Bu hastalığın, sıklıkla ince bağırsağın son kısmını (ileum) ve kalın bağırsağın başlangıç bölümünü (çekum ya da kör bağırsak) tuttuğu biliniyor.

Ülseratif kolit nedir?

Ülseratif kolit, kalın bağırsakların iç yüzeyini döşeyen bölümün iltihaplanması ile seyreden bir hastalık. Olguların yaklaşık yüzde 95’inde kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölümünün tutulumu görülüyor. Ülseratif kolit hastalığı sıklıkla makattan yukarıya doğru, kalın bağırsak boyunca yayılım gösteriyor.

Tanı yöntemleri neler?

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit tanısında; çeşitli kan testleri (lökosit, albümin, kolesterol, magnezyum, enfeksiyonu gösteren test CRP, vs) ile görüntüleme amaçlı çeşitli tetkikler (ilaçlı bağırsak röntgeni, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, gastroskopi, vs) istenebiliyor. Her iki hastalığın kesin tanısı; kolonoskopi tetkikinde alınan biyopsilerin değerlendirilmesi ile konuluyor.

Nasıl tedavi ediliyor?

Crohn ve ülseratif kolit hastalarında gelişebilen anal/perianal sorunlar, ölümcül olmasa da yol açtığı komplikasyonlar ile hastanın sorunlarını daha karmaşık hale getirebiliyor. Bu hasta grubunda uygulanacak her türlü müdahalenin, özellikle de cerrahi girişimlerin ayrı bir özelliği bulunuyor. İltihabi bağırsak hastalarında seçilecek cerrahi sfinkter (makatı kontrol eden kas) mekanizmasını etkileyerek, fonksiyon kaybettirici etki yaratabiliyor.

Yine İBH hastalarında yara iyileşmesi ve bağışıklık sistemindeki bozukluklar nedeniyle, cerrahi girişimlerin çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor.

Ayrıca cerrahi tedavi uygulanacak ise, öncelikle rektumdaki aktif iltihabi durumun giderilmesi gerekiyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.