Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
ANOREKTAL HASTALIKLAR KONSTİPASYON

Konstipasyon (Kabızlık)

Kabızlık aslında bir hastalık değil, bir sonuç… Genelde dışkının çok sert olması, düzenli aralıklarla yapılamaması ve yapmada zorluk olarak tarif ediliyor. Posasız beslenme, yetersiz su tüketimi, yanlış öğrenilmiş bağırsak alışkanlıkları, hareketsizlik gibi nedenlerle bağırsakların yeterince çalışmaması, kabızlığa yol açabiliyor. Ayrıca sinirleri tutan ve zedeleyen bazı kronik hastalıklardan, diyabet gibi çeşitli hastalıklara ve hatta ilaçlara bağlı olarak çok değişik nedenlerle ortaya çıkabiliyor.

Parkinson hastalığı, multiple skleroz, alzheimer hastalığı gibi nörolojik hastalıklarda omuriliği zedeleyen hastalıklarda da kabızlık gelişebilir. Ayrıca sinirleri tutan diyabet ve hipertroidi gibi bazı hastalıklar; kalsiyum fazlalığı ve gebelik gibi durumların yanı sıra bazı ilaçlar da aynı sorunun ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Tanı yöntemleri neler?

Muayene bulguları normal olan ve risk faktörü bulunmayan hastalarda kabızlık, posasız beslenme ve hareketsizlik gibi nedenlerle ortaya çıktığı tespit edildiğinde yalnızca beslenme ve kronobiyoloji önerileri sunuluyor.

Yaşam tarzı ile açıklanamayan kabızlık sorunu olanlarda ise karın ağrısı, kilo kaybı gibi başka sorunlar da varsa, tanı için kolonoskopi gibi ileri incelemelere de ihtiyaç duyulabiliyor.

Az görülse de, divertiküler hastalık (kolonik divertikülozis), kolon kanseri gibi daha ciddi hastalıklarda da kabızlık gelişebiliyor. Organik bir pataloji saptanmadığında anorektal monametre, defekografi, geçiş zamanı (colonic transit time) ölçümleri, balon çıkartma (expulsion) testi gibi gelişmiş testler de karmaşık bu durumun tanılanmasına yardımcı oluyor.

Kabızlık nasıl tedavi ediliyor?

1. Yaşlı hastalarda kolonda divertiküller nedeniyle kabızlık gelişmişse, hastaya posalı beslenme öneriliyor. Ayrıca çeşitli bağırsak kaslarını düzenleyen bazı ilaçlardan yararlanılıyor. Hastalığın bağırsağı ileri derecede daraltmasına yönelik tedavilere yanıt vermeyen hastalarda ameliyat gerektirebiliyor.

2. Biofeedback: Bağırsak yeniden eğitimi, diyet önerileri, basit medikal tedaviler.

3. Kabızlığın nedeni bağırsak peristaltizminin (boşalma yönünde kasılmasının) azlığı olarak tespit edildiğinde (yavaş geçiş zamanlı konstipasyon), sakral sinirlerin elektromanyetik olarak uyarılması (posterior tibial sinir stimulasyonu- PTNS) gibi sofistike tekniklerle tedavi ediliyor.

4. Kabızlığın sonucunda bağırsak fıtığı oluşuyorsa uygun cerrahi girişim ile sorun giderilebiliyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.