Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
MULTİDEDEKTÖR BT KOLONOGRAFİ SANAL KOLONOSKOPİ

Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi

Bilgisayarlı tomografik kolonografi ve sanal kolonoskopi kolorektal hastalıkların taramasında vücut bütünlüğüne zarar vermeyen bir inceleme yöntemidir.

Bilgisayarlı tomografik kolonografi ve sanal kolonoskopi; kolorektal hastalıkların taramasında, hastaya hiçbir girişimsel müdahale yapılmayan ve vücut bütünlüğüne zarar vermeyen bir inceleme tekniği olarak önem taşıyor. İncelemenin çok kesitli-hızlı BT cihazı ile yapılması, görüntüleme başarısını artırıyor.

Adım adım işlem

İnceleme için hasta, BT masasına sırtüstü yatırılıyor.

Rektal (anal) yoldan takılan tüpten, manuel oda havası veya CO2 (karbondioksit) verilerek, kolon bölümlerinin işlem için uygun gerginliği sağlanıyor.

Kolon distansiyonu sırasında, damar içinden ilaç veriliyor. İlaç, bağırsak duvarını gevşeterek hastanın ağrı duymasını azaltıyor, toleransını artırıyor ve harekete bağlı yanlış görüntü alınmasını da engelliyor.

En iyi bağırsak distansiyonunun sağlanıp sağlanmadığının belirlenmesi amacıyla, hastadan sırt üstü pozisyonda topogram (plan görüntüleri) alınıyor. Çok kesitli BT cihazı ile görüntüleme işlemi 8-10 saniyede tamamlanıyor.

İncelemede ayrıca gerekli görülür ise, damar yoluyla kontrast madde de verilebiliyor.

Sanal kolonoskopi - BT kolonoskopi değerlendirmesi

Sanal kolonoskopide; BT’den elde edilen ham aksiyel verilerden yararlanılıyor. Bu veriler ve 3D bilgisayar simülasyonlarıyla, kolon mukozası endoluminal olarak görüntülenebiliyor. Sanal kolonoskopi ile kolon içerisinde istenilen yöne (yakın ya da uzak), 360 derece değerlendirme açısı ile interaktif olarak, farklı perspektif ve yakınlaştırma teknikleri ile bakabilmek mümkün oluyor.

BT kolonografide; ham aksiyel verilerden, iş istasyonlarındaki çekim sonrası özel işlemler yardımıyla 3D kolonografi benzeri görüntüler oluşturuluyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.