Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
ANOREKTAL HASTALIKLAR PERİANAL FİSTÜL ve ABSE

Perianal Fistül ve Apse

Perianal fistüller kronik ve sıkıntılı bir hastalık grubu olarak biliniyor. Anal ya da perianal fistülün bir ağzı anüs etrafında görülürken diğer iç ağzı ise bağırsak içinde anormal bir yol şeklinde gelişiyor.

Tanı yöntemleri neler?

Anal fistüllerin doğru tanılanması ve sınıflandırılması çok önemli. Bu nedenle fistül şikayetiyle gelen hastalarda ek patoloji olup olmadığı araştırılıyor.

Örneğin, altta yatan Crohn hastalığı gibi daha önemli hastalıkların varlığının mutlaka araştırılması gerekiyor. Pelvik fazlı MR, anal ultrason gibi fistül/abse haritalandırması (mapping) yapılıyor.

Özellikle nüks eden hastalarda, olası kas harabiyetleri açısından anal basınçlar da anorektal manometre incelemesiyle değerlendiriliyor.

Perianal fistüller nasıl tedavi ediliyor?

Fistül geliştiğinde, kendiliğinden ya da konservatif yöntemlerle iyileşmesi mümkün olmuyor. Mutlaka cerrahi tedavi gerektiriyor. Önceki ameliyatlara bağlı kas yaralanması olan nüks etmiş hastalarda ise fistül sorununa ek olarak anal kontinen (gaz ve Dışkı Tutamama) sorunun da düzeltilmesine yönelik tedbirlerin alınması yani biofeedback (yeniden bağırsak eğitimi ve kas güçlendirici egzersizler) gibi tedavilerin de yapılması gerekiyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.