Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
PERKÜTAN TİBİAL SİNİR STİMÜLASYONU NÖROMODÜLASYON

Perkütan Tibial Sinir Stimülasyonu - Nöromodülasyon

Perkütan tibial sinir stimülasyonu (PTNS):

Bağırsaklar, omuriliğin alt kısmından çıkan ve sakral sinir topluluğu (pleksusu) olarak adlandırılan bir grup sinir tarafından uyarılır ve kontrol edilir. Nöromodülasyon çok zayıf elektrik uyarıları ile bu sinirlerin uyarılmasıdır.

Nöromodülasyon bu yolla bağırsak aktivitesinde değişiklik ve iyileştirme yaratmaya yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. PTNS tedavisi ise bacaklarda dizin alt bölgesinde bulunan tibial sinir aracılığıyla sakral sinir topluluğunun indirekt olarak uyarıldığı bir nöromodülasyon tedavi yöntemidir.

Bu yöntem, ayak bileği iç yüzüne yerleştirilen çok ince bir iğne (perkutan) ya da elektrot (transkutanöz) ve bunlara ayarlanmış özel frekanslarda elektrik uyarısı veren bir cihaz yardımıyla uygulanıyor. PTNS/Nöromodülasyon; aşırı aktif mesane hastalığında, idrar kaçırma, yetişememe tarzında gaz-gaita tutamama, bazı tipte defekasyon güçlükleri ve yavaş geçişli kronik kabızlık gibi hastalıklarda kullanılıyor.

Adım adım PTNS işlemi

Nöromodülasyon; elektrot ya da iğnesinin yerleştirilmesinden sonra uygun program açılarak, elektrik dozu uygulanan ayaktaki baş parmağın dorsifleksiyonuna (aşağı-içe doğru kıvrılması) geçişi ya da ayak tabanında, baş parmak altında karıncalanma hissedilene ve gözlenene kadar artırılıyor.

Elektrik uyarısı 30 dakika süresince, aralıklı olarak, program dahilinde otomatik şekilde verilip kesiliyor.

Nöromodülasyon haftada bir gün 30 dakika süre ile genellikle 8-12 hafta arasında klinik ortamında hekim/hemşire eşliğinde uygulanıyor. Bu programların başlangıç tedavi süresi (seans sayısı-hafta sayısı) ve takibi, hastalığın özelliğine göre artıp azaltılıyor.

Nöromodülasyon sayesinde;

Aşırı aktif mesane tedavisinde yüzde 60-80 oranında başarı gözlemleniyor.

Gündüz ve gece işeme sıklığı ve kaçak sayılarında önemli azalmalar tespit ediliyor.

Anal inkontinans (gaz ve Dışkı Tutamama) tedavisinde ise hastaların yüzde 78’inde uzun dönemli iyileşme sağlanıyor.

Kolon Geçiş (Transit) Zamanı

Bağırsak sistemi oldukça uzun bir sistemdir. Özellikle kabızlık sorunu olan hastalarda, problemin bağırsağın hangi bölgesinden kaynaklandığını ve ne tip bir sorun olduğunu belirlemek için ek tetkikler kullanılır. Kolon geçiş zamanı tayini, bu konuda fikir verecek basit bir incelemedir. Hastaya radyolojik görüntülenebilen işaretleri içeren kapsül yutturulduktan 5 gün sonra kontrol grafisi çekilir. Kolon içerisinde kalan işaretli içeriğin yeri ve miktarına göre kolon geçiş zamanı değerlendirilir. Böylelikle bağırsak sisteminde geçiş kusuru olan bölge belirlenerek tedavi planlamasına katkı sağlanmış olur.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.