Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
ANOREKTAL HASTALIKLAR REKTAL PROLAPSUS

Rektal Prolapsus

Rektal prolapsus, kalın bağırsağın son kısımları olan rektum ya da rektum ile sigmoid kolonun anal kanaldan dışarı çıkması olarak tanımlanıyor.

Sebebi çok netleşmemiş olsa da altta yatan en önemli neden, pelvik taban kaslarındaki yetersizlik olarak biliniyor.

Obezlerde, kadınlarda ve özellikle de yaşlılarda daha sık karşılaşılıyor. Kadınlarda beraberinde mesane ve rahim sarkmaları da eşlik edebiliyor (pelvik organ prolapsusu). Kabızlığı için uzun süre ilaç kullanan erkeklerde de görülebiliyor. Dışkılama sırasında, sonrasında ya da dışkılamadan bağımsız olarak rektum dışarı çıkıp sarkabiliyor. Hastanın eşlik eden kabızlığı ve/veya Dışkı Tutamama yakınmaları ve makat bölgesinde şişkinlik, dolgunluk hissi yakınmaları olabiliyor.

Sarkan bağırsak kendiliğinden tekrar içeri girebildiği gibi, ileri evrelerde hasta, eli ile çıkan bölümü içe itmek durumunda kalabiliyor. Makat bölgesinde şiddetli ağrı, kanama, kaşıntı, kötü koku, apse gibi komplikasyonlara da sebep olabiliyor.

Rektal prolapsus; kadınlarda ve özellikle de yaşlılarda daha sık görülüyor. Kadınlarda mesane ve rahim sarkmaları da eşlik edebiliyor.

Tanı yöntemleri neler?

Prolapsus’da genellikle klinik muayene ile tanı koyulur. Dışarı doğru bombeleşmiş anüs ve dışarı sarkmış rektum görüntüsü tipiktir, bu görüntü yoksa ancak prolapsusdan şüpheleniliyorsa hastanın ıkındırılarak ya da çömeltilerek muayenesi yapılıyor. Kesin tanı ve tedavi öncesi prognoz değerlendirme için konvansiyonel ya da MR defekografi gerekli olabiliyor. Makat kasının değerlendirilmesi için de anal manometre, endoanal/ rektal ultrasonografi yapılıyor ve ve pudendal sinir de çeşitli yönetmlerle değerlendiriliyor.

Rektal prolapsus nasıl tedavi ediliyor?

Rektal prolapsusun öncelikli tedavisi cerrahi. Farklı birçok teknikle abdominal ya da perineal yoldan ameliyatlar yapılıyor. Ameliyat öncesi ve sonrasında diyet ve biofeedback yöntemleri de faydalı olabiliyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.