Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
ANOREKTAL HASTALIKLAR REKTOSEL

Rektosel (Bağırsak Fıtığı)

Rektosel, yani bağırsak fıtıklaşması, bağırsağın son kısmıyla ön tarafında bulunan organlar (kadınlarda vajen, erkeklerde mesane) arasındaki tabakanın yırtılması/gevşemesi sonucu bağırsağın ıkınmayla bu organlara doğru fıtıklaşması ile meydana geliyor. Kadınlarda çok sayıda doğum ya da tek, ancak zor bir normal doğum dahi bu fıtıklaşmayı başlatabiliyor. Erkeklerde ise uzun süreli kabızlıklar sonucunda ortaya çıkabiliyor. Özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda, bu tabaka giderek ayrışıp, zayıflıyor. Ikınma sırasında fıtıklaşma ve “çıkış obstrüksiyonu” adı verilen tablo oluşuyor. Hastada inatçı hemoroid ve fissürler/çatlakların tabloya eklenmesiyle ağrı ve kanama ortaya çıkabiliyor. Ayrıca kadınlarda “pelvik sarkma” adı verilen sendromla, bağırsak dışında sistosel (mesanenin sarkması), enterosel gibi başka organların da sarkmaları görülebiliyor.

Tanı yöntemleri neler?

Rektosel tanısı, sanıldığının tersine rektoskopi/kolonoskopi ile konulmuyor. Tanıda defekografinin önemli bir rolü bulunuyor. Ayrıca pelvik taban alanında uzman bir hekimin anorektal ve jinekolojik muayeneyi birlikte ve tam yapması ile doğru tanı sağlanabiliyor.

Bağırsak fıtığı tedavi ediliyor?

Tıpkı göbek fıtığı ya da kasık fıtığı gibi bir fıtıklaşma olan rektoselin, hastanın yaşam kalitesi açısından ciddi sorunlar yarattığı durumlarda cerrahi yöntemle tedavisi gerekiyor. Geçmiş yıllarda kadın hastalıkları uzmanları tarafından daha çok “Levatorplasti”; yani fıtıklaşmanın üst bölgesinin dikişlerle kapatılması şeklinde yapılan ameliyatlar, fıtıklaşmanın tekrarlanması ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi yan etkileri nedeniyle günümüzde tercih edilmiyor.

Rektoselin, günümüz cerrahi yaklaşımı içinde önerilen yöntemi; minimal dikişli bir yöntem olan ve anal ya da vajinal müdahale gerektirmeyen “Transperineal Cerrahi”. Bu yöntemde, rahim ağzı ile makat girişi arasındaki bölgeye MESH (yama) yerleştirilerek tedavi sağlanıyor. Rektosel olan hastalarda sıklıkla diğer pelvik organların da sarkması (sistosel, enterosel, vs) görülebildiğinden, bütünsel bir yaklaşım sonucunda cerrahi karar alınır.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.