Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
ANOREKTAL HASTALIKLAR RETROREKTAL KİTLELER

Retrorektal (Presakral) Kitleler

Retrorektal ya da presakral bölgede (makat ile kuyruk sokumu arasındaki bölge) kitleler nadiren görülüyor. Retrorektal tümörler genellikle belirti vermeyip sessizce ilerleyebiliyor.

Tümoral kitlelerin büyük bir kısmı iyi huylu olmakla beraber, bazı durumlarda kötü huylu kitlelere de rastlanabiliyor. Bu durumda tümörün tamamen çıkarılmasını hedefleyen cerrahi operasyon yapılması gerekiyor.

Tanı yöntemleri neler?

Bu tümörler rektal muayene ya da jinekolojik muayene sırasında, rastlantısal olarak tespit edilebiliyor. Tümörler sıklıkla Pelvik MRI ile tespit ediliyor. Lezyonların detaylı tanısı için MRI dışında, diğer güncel görüntüleme yöntemleri olan CT, PET-CT taraması istenebiliyor.

Retrorektal (Presakral) kitleler Nasıl tedavi ediliyor?

Retrorektal tümörlerin değerlendirilmesinde ve tedavisinde yumuşak dokuları, sinir ve kemik yapıları içeren pelvik anatominin doğru anlaşılması büyük önem taşıyor. Kitlenin tespit edilmesi durumunda bu tümörler cerrahi açıdan bütünlükleri bozulmadan, kapsülü ile çıkarılıyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.