Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular

Hemoroid

Hemoroid hastalığı nasıl oluşur?

Anal bölge damar yumağının genişlemesi hastalığıdır. Perianal bölgede kaşıntı, yanma, ağrı, şişlik ve kanama ile belirtiler gösterir.

Hemoroid Hastalığına neler sebep olur?

Kabızlık, aşırı ıkınma, uzun süre tuvalette oturma ve karın içi basıncı yükselten gebelik dönemi gibi durumlarda oluşabilir.

Hemoroid nasıl tedavi edilir?

Tedavide genellikle medikal yöntem tercih ediliyor. Medikal tedaviye rağmen devam eden ağrılı şişlik ve kanamaların tedavisinde cerrahi yöntemlerde tercih edilebiliyor.

Hemoroid tedavi sonrası tekrarlar mı?

Tekrarlayabilir. Tedavi ö dönem şiddetlenen şikayetlerini rahatlatır, kişinin diyet ve tuvalet alışkanlıkları hemoroidin tekrar ortaya çıkmasında belirleyicidir.

Makattaki her kanama hemoroid belirtisi mi?

Makattaki her kanama hemoroid belirtisi değildir. Makat çatlağı, iltahabi barsak hastalıkları ve ileri yaşta barsak tümörleride kanama sebebi olabilir.

Gebelikte hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Gebliğe bağlı hemoroid genellikle gebeliğin sonlanmasıyla geriler ancak gebelik sürecinde medikal Önerilere ilaveten ilaç kullanımı da gerekebilir.Kıl dönmesi

Kıl dönmesi nasıl oluşur?

Derialtı kist içerisine deriartıkları ve kıl birikmesiyle oluşur. Kılların çeşitli nedenlerle cilt altına girmesi, ciltte yara ve apse oluşmasıyla meydana gelir.

Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?

Oluştuğu bölgede ağrı ve kötü kokulu akıntı yapar.

Kıl dönmesi kimlerde görülür?

Kadınlara oranla erkeklerde daha sık görünür. Özellikle 15 – 25 yaş aralığında daha fazla görülür. En önemli faktörlerden biri kıl yapısı ancak uzun süre oturmak, kilolu olmak ve çok terlemekte kıl dönmesine sebep olabilir.

Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?

Hastanın apse şikayeti varsa işlem anestezi altında cerrahi yöntem ile yapılır. Apse boşaltılır ve bölge temizlenir. İyileşme süresi kısadır.

Anal Fissür

Anal Fissür nedir?

Makat mukozasında iyileşememiş yırtık yada çatlak olarak bilinir.

Anal Fissür belirtileri nelerdir?

Dışkılama sırasında makatta şiddetli ağrı ve kanama olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

İlaç tedavisi başlanır ancak kronikleşmişse botox enjeksiyonu ya da cerrahi tedavi uygulanır.

Rektosel

Rektosel nedir? Neden olur?

Rektosel yani bağırsak fıtıklaşması makat duvarının kadınlarda vajen, erkeklerde mesane içerisine doğru genişlemesi hastalığıdır.

Rektosel kimlerde görünür?

Rektosel ağırlıklı olarak kadınlarda görülür. Birden fazla doğum yapmış veya ileri derecede kabız olan kadınlarda görülür.

Rektoselin belirtileri nelerdir?

Erkeklerde makatta, kadınlarda ise vajinada kanama görülür. Dışkılama güçlüğü, bel ağrısı diğer belirtiler arasında yer alır.

Nasıl tanı konulur?

Genelde fizik muayene ile tanı konur ultrason ve MR yardımcı tanı yöntemlerdir.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavisi cerrahidir. Zayıf olan rektovajinal duvarın dikişler yada mesh yardımıyla kuvvetlendirilmesini içerir.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.