Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
TUVALETTE FAZLA OTURMAK HEMOROİD YAPIYOR

Tuvalette fazla oturmak hemoroid yapıyor

Tuvalette gazete- dergi okuyan, bulmaca çözen, cep telefonuyla oynayanlar dikkat!
TUVALETTE FAZLA OTURMAK HEMOROİD YAPIYOR

Türk toplumunda çok yaygın bir alışkanlık, tuvalette bir şeyler okumak. Ancak aman dikkat! Uzmanlar uyarıyor: Tuvalette dergi-gazete okuyan, bulmaca çözen cep telefonuyla sosyal medyaya girenler hemoroid olma tehlikesiyle karşı karşıya!Acıbadem Fulya Hastanesi Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi uzmanlarından Gastroenterolog Dr. Özdal Ersoy ve Genel Cerrah Prof. Dr. Melih Paksoy'dan bilgi aldık... 

En güzel düşüncelerin “tuvalette otururken” ortaya çıktığı anlatılır şaka ile karışık. Türk toplumunda da çok yaygın bir alışkanlık. Günümüzde tuvaletlerin artık eskiye göre daha konforlu bir tarzda karşımıza çıkıyor olması, süreyi daha da uzatabiliyor ister istemez. Ya günlük koşuşturmadan okumaya bir türlü fırsat bulunamayan gazete, dergiler okunuyor ya bulmaca çözülüyor ya da cep telefonunda oyun oynanıyor hatta sosyal medyaya giriliyor. Ancak aman dikkat! Hemoroid hastalığı toplumda çok yaygın görülüyor ve her 4 kişiden birinin kapısını çalıyor. Her 5 gebeliğin birinde de hemoroid oluşuyor. Uzmanlar “Tuvalette fazla oturma alışkanlığı olanlar dikkatli olmalı. Tuvalette fazla oturmak 'hemoroid' diğer adıyla 'basur'a yol açabiliyor” diyor. Hayatı çok fazla ağrı yaparak kabusa çeviren ve aslında sebepten çok başka hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkan hemoroidin diğer nedenleri arasında ise kabızlık, tuvaleti erteleme, uzun süre ama yanlış tarzda ıkınma, ağır yük kaldırma, hamilelik ve hareketsizlik geliyor. Kişiye verdiği acıya rağmen doktora gitmeye utanılan bir hastalık olarak da dikkat çekiyor hemoroid. Hastalar çoğunlukla, önce geçer diye bekliyor, ardından geleneksel yöntemler deniyor, doktora gitmeye çekiniyor. Bu süreçte krem, merhem ve fitillerle sorunu hafifletmeye çalışıyor. Bu nedenle de hastalık iyileşmenin aksine daha da kötü bir hal alabiliyor. En sonunda ise hemoroid hastaları yakınmaları arttıkça genel cerrahi ya da gastroenteroloji bölümlerine başvururlar.

Ağrı, kaşıntı, huzursuzluk ve kanamaya yol açıyor


Hemoroid, bağırsakta görülen kanamalı bir bağdoku hastalığı. Bağırsağın bitiş noktası olan anal kanalda ortaya çıkıyor. Anal kanalı kaplayan ya da makatın dış kısmında bulunan mukoza zarı altında bulunan atardamar, toplardamar ya da bağ dokusu yani damar ağları şişerek yumru oluşturuyor. Mor-kırmızı bir görünümü  olan bu yumrular zaman içerisinde büyüyerek makattan dışarı sarkacak duruma gelebiliyor. Hemoroidler oluşum yerine göre iç  ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılıyor. Ancak hemoroid dendiğinde genelde iç hemoroidler akla geliyor. İç hemoroidlerin başlıca belirtisi, dışkılama sırasında görülen kanamalar. Kanamanın nedeni ise deforme olarak büyüyen hemoroidlerin dışkılama sırasında sıkışması nedeniyle dokunun çatlayarak içinde biriken kanın dışarı akması. Zannedildiğinin tersine iç hemoroidler çok ileri evreye geçmediği sürece ağrı yapmıyor. Dış hemoroidler ise makatta ağrı, huzursuzluk ve kaşıntı şikayetlerine yol açıyor. Dış hemoroidlerde kan pıhtısı birikmesi, dokunun şişmesinin yarattığı gerginlikle  kan dolaşımı engelleniyor, dışkının çıkması zorlaşıyor ve zaten hassas olan bu bölgede daha çok şişlik ve ağrı hissedilmesine yol açıyor.

Hemoroid artık lastik bir bandla boğuluyor

Hemoroidin içte ya da dışta olmasına ve evrelerine göre tedavi yöntemi de değişiyor. Örneğin genel cerrahlar tarafından tercih edilen  boğma girişiminde, kadınların saçlarına taktıkları toka gibi bir lastik, makat içine ışıklı bir alet ile yerleştiriliyor. Bu tedavide bölgedeki basur damarı boğuluyor. Genellikle birinci ve ikinci derecedeki hemoroidlerin tedavisinde tercih ediliyor. Başarı oranı yüzde 80-90. Bazı merkezlerde tercih edilen diğer bir yöntem olan infrazed lazer yönteminde ise, değişik lazer ışınıyla damarlar küçültülüyor, her hemoroid memesine ortalama 1.5 saniye boyunca ışın veriliyor. Bunun yanı sıra elektrikle yakma ve iğne tedavisi de hemoroid hastalarını sorundan kurtarıyor. Hemoroid tedavisinin büyük bir kısmında cerrahi yöntemlere başvurulmuyor. Araştırmalar, hemoroidlerin sadece 5-10’unda cerrahi girişime gerek duyulduğunu gösteriyor. Genellikle 3. ve 4. evrede ya da çok ilerlemiş olan hemoroidlerde cerrahi yöntemler kullanılıyor ve özel tekniklerle genişlemiş damarlar makat bölgesinden temizleniyor. Hemoroidin tam olarak tanımlanması ve tedavi edilebilmesi için ilk adım, bu alanda uzmanlaşan doktorlara başvurmak. Hemoroidin çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edildikten sonraki en önemli ikinci adımı ise, tekrarlamasını önlemek. Bunun önlenmesi için hemoroid sebebinin ameliyat öncesi veya sonrasında detaylıca araştırılması gerekiyor. Hastanın tuvalet alışkanlıklarının, yaşam tarzının, yeme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi ve gerekli düzenlemelerin muhakkak yapılması şart. Ayrıca bazen makat yakınmaları hemoroidden kaynaklandığı gibi, ona eşlik eden başka bir hastalıktan da kaynaklanabiliyor. Çünkü anal kanalda, hemoroid dışında farklı hastalıklar da görülebiliyor. Örneğin kadınlarda özellikle hemoroidle birlikte bağırsak fıtığı sorununa da rastlanabiliyor. Bu durumun hemoroid cerrahisi öncesinde farkedilmesi ve her iki hastalığın tedavisinin birlikte yapılması, tedavi başarısını artıyor.

Kabak çekirdeği yiyin, bol su için, tuvalete düzenli çıkın

Hemoroid'den korunmak için neler yapmalı? 

-Düzenli tuvalet alışkanlığı kazanın. Mümkünse kahvaltı sonrası tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getirin, kendinize tuvalet için zaman ayırın. Tuvaletiniz gelince ertelemeyin. Tuvalette ıkınmakla tuvaletinizi yapamıyorsanız 5 dakikadan fazla kendinizi zorlamayın ve daha fazla tuvalette vakit geçirmeyin.

-Tuvalete düzenli çıkabilmek için diyetinizde et yanında sebzeye de bolca yer verin. Bol su için, sıvı tüketin.

-Posalı (lifli) yiyecekleri tercih edin.Örneğin kabuğuyla yenebilen meyveleri kabuğuyla tüketin, tahıllara ve kuruyemişlere belli ölçülerde diyetinizde yer verin.

-Düzenli egzersiz yapın, yürüyüş barsakların düzenli çalışmasına yardımcı olacaktır.

-Baharatlı gıdalar, aşırı çay-kahve tüketimi, fazla tuzlu gıdalar ve konserve hemoroidi tetiklediğinden dikkatli tüketin.

-Kuru üzüm, kuru incir, kuru erik, fındık, ceviz, lahana, karnabahar, havuç, kabak gibi yiyecekler faydalı.

-Tuvalette gazete, dergi okumaktan, bulmaca çözmekten ve cep telefonunda oyalanmaktan, sosyal medyaya girmekten kaçının. Kısacası tuvalette uzun süre otururak zaman geçirmeyin.

07.09.2014 - Akşam Gazetesi

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.