Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
ÜÇ BOYUTLU ENDOANAL ENDOREKTAL ULTRASON

Üç Boyutlu Endoanal - Endorektal Ultrason

Rektal ultrason, endorektal ultrason, anorektal ultrason, endoanorektal ultrason, anal ultrason, EAUS, ERUS gibi isimlerle de biliniyor. Rektum, anüs ve çevre doku hastalıklarının teşhisinde kullanılıyor; basit bir deyimle makat kaslarının resmi çekilip değerlendiriliyor. Küçük çaplı prob (ultrason ucu) kullanımı sayesinde makat kanalında hasar oluşturmuyor, acı vermiyor.

Endoanal ultrason; anal inkontinens (dışkı-gaz kaçırma), rektum ve anal kanal kanserleri, perianal fistül ve abse, anal fissür, makat ağrısı olan hastalarda ve kabızlık ve tıkayıcı dışkılama bozuklukları şikayeti olan hastaların tanısında önemli bir tanısal yöntem. Ayrıca, cerrahi tedaviler sırasında, tedavi sonrası anal kanal ve rektumun takibinde de etkili bir görüntüleme cihazı. Çünkü klasik iki boyutlu endorektal problar, anal bölge hastalıklarının tanısında yeterli olamayabiliyor.

Adım adım üç boyutlu endoanal ultrason

Hasta yatar pozisyonda iken 360 derece görüş açısı olan çubuk şeklindeki prob (ultrason ucu) ile inceleme gerçekleştiriliyor. Prob, anal kanal yoluyla rektumun lümen bölgesine yerleştiriliyor. Gerektiğinde probun ucundaki balon su ile şişiriliyor. İncelemede rektum duvar katmanları net olarak görülebiliyor.

Ultrason cihazının ekranındaki görüntü, prob belli seviyelerde tutularak, saat ölçümleri ile standart şekilde kayda alınıyor.

İnceleme süresi ortalama 5-10 dakika sürüyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.