Endokardit kalpte oluşan enfeksiyonla gelişen bir kalp hastalığıdır ve kalp kapakçığı iltihabı olarak da adlandırılır.

Çeşitli etkenlerle gelişen kalpteki enfeksiyonun tanısı her zaman kolay konulamıyor. Belirtileri ise kalpteki enfeksiyonun olduğu bölge ve bakterinin tipine bağlı olarak değişiyor. Mutlaka tedavi edilmesi gereken endokarditten, özellikle kalp hastalarının korunması gerekiyor.

Nasıl oluşur?
Endokardit kalp kapaklarının, kalp ve damarların içte yer alan tabakası olan endotel tabakasının mikrobik enfeksiyonuna deniyor.

Doğumsal veya sonradan edinilmiş kalp hastalıkları olan hastalarda görülen anormal kan akımları, endotel tabakasına hasar veriyor ve altındaki kollojeni ortaya çıkarıyor. Fibrin ve trombositler bu kollojen üzerinde birikiyor ve bakteri içermeyen bir pıhtı oluşuyor. Özellikle ağız içinde bulunan bakterilerin kan dolaşımına girmesiyle burada enfeksiyon gelişiyor.

Erken ameliyat sonrası endokardit; cerrahi bölgenin, yapay kapakların veya yapay malzemelerin cerrahi işlem sırasında bakteriyel kirlenmesinden oluşuyor. Kalp hastaları için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek endokarditin mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

Endokardit belirtileri nelerdir?
Kalpteki enfeksiyonun olduğu bölge ve bakterinin tipine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Subakut yani bir süredir devam eden endokarditte, haftalar veya aylar boyunca devam eden ateş, kırgınlık, dalak büyümesi, kalpte üfürüm duyulması, kilo kaybı ile gece terlemeleri görülüyor.

Kalbin sol tarafını etkileyen endokarditte beyin, kol ve bacaklar, karaciğer, dalak, böbrekler ve nadiren koroner arterlerde pıhtı atımına bağlı tıkanmalar olabiliyor.

Kalbin sağ tarafını etkileyen endokarditlerde ise akciğerlerde sorunlar olabiliyor.

Endokardit korunma yöntemleri neler?
İyi diş hijyeni ve gingivitin (diş eti hastalığı) önlenmesi, önemli bir korunma yöntemi. Bu nedenle çocuklara erken dönemde diş fırçalamanın öğretilmesi ve diş çürüklerinin önüne geçilmesi gerekiyor. Bazı girişimler sırasında kan dolaşımına giren bakterilerin ortadan kaldırılması için antibiyotik kullanılması şart.

Korunma önerilmeyen durumlar

Diş etleri, diş kökü, ağız mukozasında delinmeye neden olabilen diş girişimlerinde,  solunum yolu girişimlerinde, cilt ve kas-iskelet doku girişimlerinde, genitoüriner ve gastrointestinal girişimlerde, korunma önerilmiyor.

Endokardit Tedavi Yöntemleri

Hastalara damar yoluyla verilen antibiyotiklerle en az 4–6 hafta tedavi gerekiyor. Cerrahi, endokardite bağlı kalp yetmezliği bulguları ağırsa veya pıhtı atılması varsa uygulanabiliyor.