Mitral Kapak Yetersizliği Tedavisinde Mitraclip Yöntemi

Nedir?

Kalbin sol kulakçığı ve karıncığı arasında yer alan mitral kapak yetersizliği tedavisinde kullanılan ve mandal yapısına benzeyen bir cihazdır.

Bu cihazın mandal gibi iki kolu vardır, bu iki kol arasında mikro iğneler aracılığı ile birleştirilen bir dikiş sistemi içerir.

MitraClip’in boyu yaklaşık 10 mm kadardır, ana materyal kobalt-krom alaşımından yapılmış olup çevresi, doku iyileşmesini hızlandırmak için polyester kaplıdır.

Kimlere öneriliyor?

İleri mitral kapak yetersizliği olan hastalar bu ameliyatsız işlemden yarar görebilirler ve mitral kapak yetersizliği bu şekilde tedavi edilebilir. Mitral kapak yetersizliği ileri olmasına rağmen yüksek riskinden dolayı açık kalp ameliyat olamayan hastalar bu tedavi için en önde gelen adaylardır.

Bu tedavi ile mitral kapak yetersizliğinin tedavi edilebilmesi için kapakuçlarında ileri kalsifikasyon olmaması, kapakların aşırı kalın olmaması gerekir. Kapakların birleşme noktalarının iyi gösterilmesi ve bu noktaların clip halka dikişlerini tutabilecek özelliklere sahip olması gerekir.

Hasta nasıl hazırlanır?

Hastanın detaylı muayenesi yapıldıktan sonra standart ekokardiyografisi ve kalp kateterizasyonu yapılır. Bu işlemlerde hazırlık için hastanın detaylı kardiyak ve kapak özellikleri belirlenir.

Hastanın kalp kapakçığına dair detaylı ölçümler ve özellikler taranır, kalbin kulakçık kısmının ve girilecek güzergahın özellikleri taranarak adeta işlem için son ölçümler yapılır, kalp içerisinde clip yerleştirmeye engel yapıların olup olmadığı taranır. Daha sonra hastanın detaylı tahlilleri de incelenerek MitraClip risk skorlaması yapılarak hastaya işlem hakkında daha detaylı bilgi verilir.

İşlem nasıl uygulanıyor?

Bu işlem kasın damarından girilerek damar içerisine yerleştirilen bir kılıf içerisinden yapılır.

İşlem esnasında hastanın herhangi bir yerinde kesi işlemi yapılmaz, yani bu bir ameliyat değildir.

Kasık damarından sağ kalbine ve buradan geçiş yapılarak sol mitral kalp kapakçığına ulaşılır. Bu sırada hastaya genel anestezi uygulanarak hasta uyutulur. Damarın içerisindeki taşıyıcı sistem kanalı ile mitral kapak altına kadar mitraclip cihazı ilerletilir ve kanatları açılır.

Mitral kapaklardan yetersizlik olan kısımlar bu kanatların arasına alınarak, dikiş halkaları serbestleştirilir ve hedeflenen kapak yapısı sağlandıktan sonra dikişler karşılıklı olarak tutturulur. Bu aşamadan sonra kapakta yeterli kapanmanın sağlandığı test edilir ve sonra clip, mitral kapakçığın uçlarında serbestleştirilir. Bu şekilde kapakta yetersizlik olan kısım bir robotik sistem yardımı ile damar içerisinden clip aracılığı ile dikilmiş olur.

İşlem sonrası süreç nasıldır?

İşlemden hemen sonra hastanın kasık damarından girilen nokta kapatılır, hasta uyandırılır ve koroner yoğun bakım ünitesine alınır. Ertesi sabah hasta ayağa kalkarak dolaşabilir ve normal aktivitelerini sürdürebilir.

İşlemden bir gün sonra normal odaya alınarak 2-3 gün hastanede gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir. Bu aşamadan sonra bir aylık ve daha sonra ise 6 aylık kontrolleri yapılarak kalp-damar koruyucu tedavisi devam eder.

Daha sonraki hedef hastada kalp yetersizliğinin azalması, kalp kasılma fonksiyonlarının iyileşmesi ve hastanın yaşam kalitesinin artmasıdır.

Hastalarda ilk olarak nefes darlığında belirgin bir düzelme gözlemlenmektedir, buna mitral yetersizliğindeki azalmanın eşlik etmesi ile birlikte kalbin kasılma sonu çaplarında da hafif düzelmeler görülmektedir. Ancak en önemlisi hastanın rahat yürüyebilme mesafesinin artması ve yaşam kalitesindeki iyileşmelerdir.