Acıbadem Kemik İliği Merkezleri

Kemik İliği Nakli Sonrası

Kemik İliği Nakli Sonrası

Hastada hiçbir lösemi veya lenfoma hücresinin kalmamış olması ve hastanın bağışıklık sisteminin yeni hücreleri yabancı olarak görmemesi gerekmektedir. Ayrıca kişi, dış dünyadan gelecek tüm enfeksiyonlara açık olmaktadır. Bu nedenlerle hastaya bağışıklık sistemini destekleyici ilaçlar verilmektedir.

Kemik iliği naklinin ortalama olarak 10. gününde vericinin hücreleri çoğalmaya başlamakta ve yatış süresi kemoterapi dahil olmak üzere yaklaşık 25-30 gün arasında olmaktadır. Yeterli kan hücresi, alyuvar, akyuvar ve trombosit üretilmişse ve hiç enfeksiyon olmadığı tespit edilirse, kişi kemik iliği nakli polikliniğinde aralıklarla izlenmek üzere eve taburcu edilir. Hastanın kontrollerini aksatmaması gerekmektedir. Özellikle allojeneik nakillerde 1 yıl boyunca enfeksiyondan korunması için gereken tedavi ve takibin yapılması büyük önem taşımaktadır.

Kök hücre naklini takip eden ilk 30 günde, kemik iliği nakli yapılan hasta çeşitli yan etkiler hissedebilir. Bu yan etkiler doktorunuz tarafından takip edilir, gerekli bilgilendirme ve yan etkileri azaltacak ilaç destekleri sağlanır.

Nakil sonrası olası yan etkiler; ağızda değişiklikler, ağrı şikayetleri, mide bağırsak sorunları, iştah kaybı ve değişmiş tat hissi, saç kaybı ve deride değişikliklerdir.

Nakil sonrası yapılacak kan sayımlarda enfeksiyon riskini arttırabilen Nötropeni (düşük akyuvar sayısı), Trombositopeni (düşük trombosit sayımı), Anemi (düşük alyuvar sayımı) sayımları yapılarak gerekli takipleriniz ve tıbbi desteğiniz sağlanmaktadır. Ayrıca nakil yapılan hastalarda sıvı ve elektrolit dengesini sağlamak amacıyla ölçümler de yapılır.

Taburcu Olmaya Hazırlanmak

Nakil sonrası tıbbi heyet kan sayımlarınızı takip ederek, akyuvar sayımınızın artmasını bekleyecektir. Bu, kök hücrelerinizin engraft ettiklerinin (tutunduklarının) ve vücudunuzun nakli kabul ettiğinin bir işareti olacaktır. Doktorunuz akyuvar sayımınızın yeterli ve sabit olduğuna karar verdiğinde taburcu edilmeye hazır olacaksınız.

Nakil sonrası kontroller

Yatan hasta kısmından taburcu edildiğinizde kliniğe her gün gelerek laboratuvar tahlillerine tabi tutulacaksınız. Laboratuvar tahlil sonuçlarına bağlı olarak kan ürünlerine, ilave sıvılara veya elektrolit takviyesine ihtiyaç duyabilirsiniz. İlerleyen haftalarda kan tahlilleriniz yavaş yavaş düzeldikçe, günlük klinik ziyaretleriniz seyreltilebilecektir.

Kemik İliği Nakli SözlüğüKemik İliği Nakli Sözlüğü

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular

Kemik İliği Nakli MerkezlerimizKemik İliği Nakli Merkezlerimiz


Acıbadem Sağlık Grubu

Acıbadem Sağlık Grubu
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır. Güncelleme Tarihi 04.11.2016