Acıbadem Kemik İliği Merkezleri

Kemik İliği Nakli Tanı Yöntemleri

Kemik İliği Nakli Tanı Yöntemleri

Periferik Yayma

Parmak ucundan alınan kanın lam adı verilen cama yayılarak, kuruduktan sonra boyanmasıdır. Boyanan cam ışık mikroskobunda hematolog tarafından incelenir.

Kemik iliği aspirasyonu

Göğüsteki sternum veya kalça kemiğine (arka iliak kanat) özel bir iğne ile girilerek kemik iliğinin şırınga yardımı ile alınmasıdır. İşlemin yapılacağı bölge temizlendikten sonra lokal anestezi ile uyuşturulur. Alınan örnek periferik yayma gibi cama yayılarak özel boyalarla boyanır ve mikroskopta incelenir. Büyük bir cerrahi işlem olmadığından hasta kemik iliği aspirasyon işlemi sonrası evine dönebilir.

Kemik iliği biyopsisi

Kemik iliği biyopsisi arka iliak kanattan yapılır. Aspirasyon yapıldıktan sonra, aynı yerden kemik iliği biyopsi iğnesi kullanılarak kemik iliği, kemik dokusu ile beraber çıkarılır. Alınan biyopsi materyali hematopatolojiye gönderilerek özel boyalar yardımı ile mikroskop altında incelenir. Hasta işlem sonrası evine dönebilir.

İmmünfenotipleme

Hücrelerin hangi tip hücre olduğunu tayin etmede kullanılan en hassas inceleme yöntemlerinden biridir. Flow sitometry (akan hücre ölçer) adı verilen özel cihazlar kullanılarak löseminin tanı ve tiplendirmesi yapılabileceği gibi, bağışıklık sistemi hastalıklarının teşhisinde de kullanılır. Ayrıca kök hücre sayısının belirlenmesinde kullanılan vazgeçilmez bir yöntemdir.

Sitogenetik inceleme

Kromozomların sayı ve şekil yönünden incelenmesidir. Son yıllarda lösemilerin prognozunun belirlenmesinde kullanılan en önemli tanı yöntemlerindendir.

Kemik İliği Nakli SözlüğüKemik İliği Nakli Sözlüğü

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular

Kemik İliği Nakli MerkezlerimizKemik İliği Nakli Merkezlerimiz


Acıbadem Sağlık Grubu

Acıbadem Sağlık Grubu
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır. Güncelleme Tarihi 04.11.2016