Acıbadem Kemik İliği Merkezleri

Kök Hücrelerin Tutunması

Kök Hücrelerin Tutunması

Engrafman (tutunma); nakledilen kök hücrelerin büyüyerek, kan dolaşımında sayılabilecekleri seviyelerde yeni kan hücreleri üretmesiyle oluşuyor. Aslında kök hücreler neredeyse naklin hemen ardından, kemik iliğine yönelerek yeni kan hücrelerini üretmeye ve bağışıklık sistemini yeniden yapılandırmaya başlıyorlar. Genelde bir kan örneğinde tutunmanın gerçekleşmesi 10 ila 20 gün alabiliyor. Ancak bazı özel nakillerde bu süre 40 günü bulabiliyor.

Engraftman genelde nakilden 2-4 hafta sonra gerçekleşiyor. Bu süre, bağışıklık sisteminin kendini toparlamasının başlangıcı sayılıyor. Hasta taburcu olduktan sonra Otolog nakillerde tam toparlanma birkaç ay sürerken allojenik nakillerde bu süre 1 yılı bulabiliyor.

Hastanede bulunduğunuz sürede kan sayımlarınızın toparlanmasının kontrolü amacı ile her sabah kan örneğiniz alınacaktır. Kan örneği alma işlemi, ayakta tedavi gördüğünüz klinik ziyaretleriniz süresi içinde de devam edecektir. Engraftman süreci esnasında kanama, enfeksiyon ve yorgunluk riski de taşıyor olacaksınız.

Kemik İliği Nakli SözlüğüKemik İliği Nakli Sözlüğü

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular

Kemik İliği Nakli MerkezlerimizKemik İliği Nakli Merkezlerimiz


Acıbadem Sağlık Grubu

Acıbadem Sağlık Grubu
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır. Güncelleme Tarihi 04.11.2016