Acıbadem Kemik İliği Merkezleri

Kemik İliği Naklinin Uygulanması

Kemik İliği Naklinin Uygulanması

Nakil yapılacak hastanın vücudundan geriye kalmış olabilecek hastalıklı hücrelerin arındırmak ve yeni gelecek hücreler için yer açmak gerekmektedir. Bu yüzden nakil öncesinde hastanın kemik iliği hücreleri ilaçlar ile yok edilmektedir. Kök hücrelerin nakil edilmeleri; nakil öncesi kemoterapi tamamlandıktan ve kemoterapinin tamamının bünyeden atılması beklendikten sonra yapılacaktır.

Ortalama 10 gün süren bu hazırlık sürecinden sonra hastaya yeni kök hücreler verilerek kemik iliği nakli gerçekleştirilmektedir.

Eğer hastaya kendi hücreleri verilecekse buna otolog nakil denir. Eğer bir donör varsa, o takdirde allojenik nakil olacaktır.

Nakil hasta odasında yapılır ve nakil süresi, nakledilecek kök hücre veya kemik iliği torba adedine bağlı olarak yarım saatten birkaç saate kadar sürebilir.

Hücreler, kan transfüzyonuna benzer bir biçimde ancak boyundaki bir toplar damara yerleştirilen bir kateter yolu ile aktarılırlar. Nakil ekibi sıklıkla hayati işaretlerinizi takip ederken, olası yan etki belirtilerini de kontrol edeceklerdir.

Hastalar genellikle nakil sırasında iyi durumdadırlar. Seyrek olarak hastaların kök hücre veya koruyucu katkı maddesine tepki gösterdikleri görülmektedir. Bir tepkinin işaret ve belirtileri; kızarma, deride kızarıklıklar, göğüste sıkışma veya ağırlık, bulantı, kusma ve nefes darlığıdır. Yakından kontrol ediliyor olacağınızdan, herhangi bir tepkiye anında yanıt verilebilecektir.

Kemik İliği Nakli SözlüğüKemik İliği Nakli Sözlüğü

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular

Kemik İliği Nakli MerkezlerimizKemik İliği Nakli Merkezlerimiz


Acıbadem Sağlık Grubu

Acıbadem Sağlık Grubu
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır. Güncelleme Tarihi 04.11.2016