Acıbadem Kemik İliği Merkezleri

Kemik İliği (Kök Hücre) Nakli Nedir?

Kemik İliği (Kök Hücre) Nakli Nedir?

Kök hücre nakli olarak da adlandırılan kemik iliği nakli; zarar görmüş kemik iliği kök hücrelerinin yeniden oluşturulması amacıyla kişiye kendinden ya da başka bir uyumlu vericiden (donör) sağlıklı kök hücrelerin nakledilmesidir.

Kemik iliği nakli işlemi öncesi hastaya, zarar görmüş kök hücrelerin tedavisi için kemoterapi ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bundan sonra sağlıklı kök hücreler hastanın kendisinden ya da diğer bir vericiden alınır. Hücreler, kan transfüzyonuna benzer bir biçimde ancak boyundaki bir toplar damara yerleştirilen bir kateter yolu ile aktarılırlar.

Hastalar genellikle nakil sırasında iyi durumdadırlar. Kök hücre naklini takip eden ilk 30 günde, kemik iliği nakli yapılan hasta çeşitli yan etkiler hissedebilir. Bu yan etkiler doktoru tarafından takip edilir, gerekli bilgilendirme ve yan etkileri azaltacak ilaç destekleri sağlanır.

Kök hücreler neredeyse naklin hemen ardından kemik iliğine yönelerek yeni kan hücrelerini üretmeye ve bağışıklık sistemini yeniden yapılandırmaya başlar.

Nakil sonrası tıbbi heyet hastanın kan sayımlarını takip ederek gerekli kontrolleri sağlamaktadır.

Kemik İliği Nakli SözlüğüKemik İliği Nakli Sözlüğü

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular

Kemik İliği Nakli MerkezlerimizKemik İliği Nakli Merkezlerimiz


Acıbadem Sağlık Grubu

Acıbadem Sağlık Grubu
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır. Güncelleme Tarihi 04.11.2016