Acıbadem Kemik İliği Merkezleri

Kemik iliği nakliyle lösemiyi yendi

Berfin Güneş’e mart ayında lösemi teşhisi konulduğunda, minik kız neredeyse üç buçuk yaşındaydı. Kemoterapi tedavisinin ardından ilik nakli ihtiyacı doğdu ve gerek hastane gerekse aile, onu hayata döndürmek için tüm Türkiye’ye ilik nakli çağrısı yaptı. Berfin şanslıydı! 1 günde aranan verici bulundu. Üstelik verici hem 10’da 10 uyumlu hem de TÜRKÖK’e (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) kayıtlıydı. Herkesin yüreğine su serpen bu haber, Berfin’in tedavi olmasına dair umutları da artırdı. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Gülyüz Öztürk’ün önderliğinde 3 Eylül’de kemik iliği transplantasyonu gerçekleştirilen minik Berfin, artık taburcu oldu. Berfin’in nakil sürecini anlatan Prof. Dr. Gülyüz Öztürk, Berfin’in tedavisinin tüm çocuklara umut olmasını istediklerini belirtti.

Berfin’in umudu Türkiye’den çıktı

Naklin 3 Eylül 2016’da gerçekleştirildiğini ve TÜRKÖK’ten bir gün içerisinde uyumlu verici bulduklarını söyleyen Prof. Dr. Gülyüz Öztürk, “TÜRKÖK hep inandığımız ve olması gerektiğini düşündüğümüz bir kurumdu. Son 2 yıldır da TÜRKÖK gerçekten çok önemli sorunlarımızı çözmede bizim paydaşımız oluyor. TÜRKÖK’ten donör bulmuş olmamız, Berfin’in ateşi çıktığı için 10 günlük erteleme sürecini kolaylıkla ayarlayabilmemizi sağladı. Çünkü kök hücreyi alacak merkez ile ilişkide olmak çok önemli. Donörün Türkiye’de olması bu nedenle işlerin çok daha kolay ilerlemesini sağladı. Bundan sonraki sürede umarız ihtiyaç olmaz ancak Berfin’e ek bir hücre tedavisi gerekirse yine ulaşmamız çok daha kolay olacak. Bu nedenle TÜRKÖK bizim için olmazsa olmaz” dedi.

40 günlük emek

Prof. Dr. Gülyüz Öztürk, Berfin’in sağlığına giden yoldaki köşe taşlarını ise şöyle sıraladı: “Uygun verici bulunduktan sonra nakil sürecinin tamamlanmasının arkasında büyük bir ekip var. Kemoterapinin tamamlaması, arada yükselen ateş durumunun tedavi edilmesi, nihayet nakil servisine kabul edilmesi ve 40 gün süren bir nakil süreci… Berfin’in tedavi serüvenini keyifle hatırlayabiliyorsak bunun temelinde hemşiremizden psikoloğumuza tüm ekibimiz yer alıyor.”

İlik nakli ameliyatı nasıl gerçekleşti?

Prof. Dr. Gülyüz Öztürk ve ekibi tarafından gerçekleştirilen nakilde; uyumlu ilik, vücudun reaksiyon göstermemesi için, 3-4 saat içerisinde yavaş yavaş enjekte edildi ve herhangi bir komplikasyonun oluşup oluşmayacağına bakıldı. Yalnız nakil gerçekleştikten 2 gün sonra Berfin’de yüksek ateş, kızarıklık ve döküntüler oluştu. Ancak hepsi kontrol altına alındı ve 15 gün içinde Berfin’in hem kan değerleri yükseldi hem de fiziksel olarak hızla iyileşti.

İlik nakli sonrası 1 yıl sonra okula geri dönebilecek

Berfin taburcu olduktan sonra, en az 6 ay boyunca evden takip edilecek. Bu süre içerisinde doku reddini baskılamak adına ilaç tedavisine devam edilirken, herhangi bir komplikasyon gelişip gelişmediği de kontrol altında tutulacak. İlk 3 ayın enfeksiyonlar açısından riskli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Gülyüz Öztürk, bu nedenle ev koşullarının çok önemli olduğunu vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ancak 1 yılın sonunda çocukların bağışıklık sistemleri eski haline dönmeye başlıyor. Biz o dönemde, çocukluk çağı aşılarını da tekrarlıyoruz. Ondan sonra da günlük hayatlarına dönmelerine ve okula gitmelerine izin veriyoruz.”

Minik Berfin’in 40 günlük mücadelesi

‘Odadan dışarıya çıkamadık’

Anne Burcu Güneş ise duygularını şöyle ifade etti: “Birkaç ay önce burada ilik bulunduğunda sevinçten ağlamıştık. Sonrasında kemoterapi bitti ve nakil başladı. Nakil ünitesine girerken ağlayarak vedalaştık ailemizle ve dostlarımızla. Neyin nasıl gideceğini bilmediğiniz bir süreç… Çok özen ve dikkat gerektiriyordu. Tamamen izole bir ortamda, koridora çıkmanın bile yasak olduğu hijyen odaklı bir ortamda kaldık. Ama Berfin ciddi anlamda iyi ayak uydurdu ve buradaki şahane ekiple çok güzel bir uyum yakaladık. Bu yüzden nakil sürecini kapsayan 40 gün su gibi aktı gitti ve şu an kötü olaylardan ziyade buradaki neşeli anlarımızı hatırlıyoruz.”

‘Her gün gözlerini açabildiğini şükrettik’

Son 7 ayın çok zor geçtiğini ancak kendilerini çok şanslı hissettiklerini söyleyen Burcu Güneş, “Bu süreç hayatımız için çok zordu. Berfin’in hastalığını, değişimlerini izlemek hiç kolay olmadı. Yaşadığı fiziksel değişikliklerinden bahsetmiyorum bile. Evladını kaybetme korkusunu tarif edemem. Her günümüz Berfin’in ertesi gün gözlerini açmasına şükretmekle geçti. Şimdi taburcu olduk, artık evimizdeyiz. İnsanların kendi evlerinde uyandıkları rutin bir gün bizim için şu an tarif edilemez bir ödül. Ne kadar küçük şeylere sevindiğimizi, herkesin evdeki sıradan bir gün diyeceği anlar için son 3 gündür kaç kere dua ettiğimizi anlatamam. Umarız Berfin’in sağlığıyla ilgili bir daha gelmek zorunda kalmayız hastaneye. Ama biz Berfin gibi süreçler yaşayan çocuklara yardım etmek için buraya gelmeye devam edeceğiz. Umarım Berfin ilerde sağlıklı bir şekilde büyüdüğünde o da bizimle gelir ve kendi hikayesini buradaki diğer çocuklarla paylaşarak onlara umut ışığı olur” dedi.

Oyuncaklarıyla oynayıp 'uzun makarna' yiyebilecek

Hastaneden taburcu olarak evine giden Berfin’in mutlu olduğunu söyleyen babası Mehmet Fehim Güneş, zor günler yaşadıklarını ancak gerek yakın çevresinin gerekse kamuoyunun yakın ilgisinin bu zor günleri atlatmalarında önemli bir destek olduğunu belirtti. Baba Güneş, kızının taburculuğu sırasında onu hastane çıkışında rengarenk balonlarla beklediğini söyledi. Kızının kendisine koşarak sarılmasıyla büyük mutluluk yaşayan baba, hislerini şöyle anlattı: “Berfin’in koşup sarılması benim için dünyaya bedel. Ben önce annesine teşekkür ediyorum. Omuzlarında çok büyük bir yük taşıdı. Diğer hastalara da acil şifalar diliyorum. Şimdi tek istediğimiz birlikte oyunlar oynayalım.” Berfin ise duygularını şöyle anlattı: “Bomba gibiyim. Eve gittiğim için çok mutluyum. Oyuncaklarımı ve ‘uzun makarna’yı çok özledim.”

Kemik İliği Nakli SözlüğüKemik İliği Nakli Sözlüğü

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular

Kemik İliği Nakli MerkezlerimizKemik İliği Nakli Merkezlerimiz


Acıbadem Sağlık Grubu

Acıbadem Sağlık Grubu
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır. Güncelleme Tarihi 04.11.2016