Acıbadem Kemik İliği Merkezleri

Kentlerin yalnızca hastanelerini tanıyan bir minik yürek: Aysel

AYSEL ŞİRİN (Şu anda 13 yaşında)

Kentlerin yalnızca hastanelerini tanıyan bir minik yürek: Aysel

İlk tanıştığı hastane: Mersin Devlet Hastanesi

Aysel, henüz okul sıralarının heyecanıyla kalbinin attığı yıllarda tanıştı lösemiyle. 7 yaşındaydı. Dizlerinde ve bacaklarında minik morluklar belirdi. Doktora gittiler; ‘kansızlık’ dendi. 1 yıl boyunca kan alması gerekti. Ama yalnızca hastalıkla mücadele etmiyordu Aysel ve ailesi, yoksuldular. Tedavi olmalarını sağlayan yalnızca yeşil kartları vardı. Bu kart sayesinde Mersin Devlet Hastanesi’ne başvurdular. 1 yıl bittiğinde tedavinin pek de işe yaramadığı söylendi. Kan değerleri düşmeye devam ediyordu.

Aysel Mersin Üniversitesi’ne sevk ediliyor

Mersin Üniversitesi’ne sevk edilen Aysel’in tahlilleri tekrarlanarak biyopsi yapıldı.. Biyopsi sonucunda kesin teşhis konuldu: aplastik anemi. Yani kemik iliği yeterince kan hücresi üretmiyor.

Ne dizindeki morlukları anladı Aysel, ne de bu teşhisi… Bildiği tek şey vardı; kan alması gerekiyordu!

Aysel Ankara ile tanışıyor!

Nakil gerektiği kararına varılıyor. Bu karar, yeni bir yolculuğun da başlangıcı. Aysel’in Ankara ile tanışması, Mersin’deki doktorunun doku tipinin belirlenmesi için göndermesiyle gerçekleşiyor. Aysel, Ankara’da yine, yeni bir hastane ile tanışıyor. Tahliller yapılıyor. Yakınlarının HLA doku tiplerine de bakılıyor. Sonuçlar çok umut verici; Aysel’in annesi nakil için %100 uyumlu bulunuyor. Duyduklarında heyecandan konuşamayan ailenin duydukları onları şoke ediyor. Aysel yeşil kartlı bir hasta olduğundan Ankara'da nakil için yaklaşık 2-3 yıl bekleyebilecekleri söylüyor doktor üzülerek. Çünkü nakil sırası var! Ama Aysel’in bekleyecek bu kadar zamanı yok! Alternatif öneriyorlar: Nakil için Samsun ya da Antalya’ya gidebilirler…

Aysel, Antalya’da…

Ailesinin tercihi Antalya oluyor. Nedeni basit, Antalya’da yakınları var. Çok sık gelip gitmeleri gerekiyor. yoksullukları, bu gidiş geliş sürecine büyük bir engel olarak dikiliyor ailenin karşısına. Tek çare kalıyor;yakındaki Mersin Üniversitesi’ne gitmek…Ama bu gidiş gelişler ve hastalık fazlasıyla yoruyor Aysel’i. Geçirdiği sık enfeksiyonlar ve tedavi için kullanılan ilaçların yan etkileri nedeniyle hastaneye yatması gerekiyor.

Bu kez Adana’da…

Bu süreçte ailenin yakın bir dostu onlara Acıbadem Adana Hastanesi'ni öneriyor. Aile 18 yaş altı devlet güvencesinden yararlanarak Aysel’i Acıbadem Adana Hastanesi'ne getiriyor. Burada tekrar yapılan biyopsi ve tahliller sonrası Aysel Pediyatrik Kemik İliği Nakli Merkezi’nin minik hastalarından biri oluyor. Ve sonuç: Aysel, kemik iliği naklinden sonra iyileşiyor. Şimdi, koridorlarıyla tanıştığı hastanelerde geçen günlere elveda diyebilmenin keyfini çıkarıyor.

Kemik İliği Nakli SözlüğüKemik İliği Nakli Sözlüğü

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular

Kemik İliği Nakli MerkezlerimizKemik İliği Nakli Merkezlerimiz


Acıbadem Sağlık Grubu

Acıbadem Sağlık Grubu
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır. Güncelleme Tarihi 04.11.2016