KOZMETİK DERMATOLOJİ
ALO ACIBADEM: 444 55 44

Lazer Epilasyon

Fraksiyonel Lazer

Saç Ekimi

Fraksiyonel Lazer

Cilt İzleri Tedavisi

1-Sivilce İzleri Sivilce ergenlik çağında en sık gözlenen cilt hastalığıdır. İyileşme sürecinde ciltte izler oluşabilmekte ve özellikle yüz bölgesinde gözlenmektedir. Akne izi olarak da bilinen bu izler leke şeklinde olabileceği gibi scar denilen pürüzlü şekilde de olabilmektedir. Özellikle cilt yüzeyinden kabarık veya çökük izler önemli derecede sorun oluşturmaktadır.

Tedavisi

Sivilce izlerinin tedavisinde, maske, krem ve peeling gibi uygulamaların yanı sıra cerrahi yöntemler de denenmiştir; ancak söz konusu cerrahi yöntemler de etkin çözümler sunamamıştır. Bu tedavi uygulamaları son yıllarda terk edilmeye başlanmış ve “Karbondioksit Fraksiyonel Lazer” ön plana çıkmıştır. Karbondioksit Fraksiyonel lazer uygulanması FDA onaylı olup, uygulamadan elde edilen sonuçlar bilimsel yayınlarda da yer almaktadır.

Bu uygulama ile hasarlı olan cilt alanı kısmen buharlaştırılıp, buharlaşan dokunun yerini vücudun ürettiği yeni doku alır. Her seans sonrasında izler daha da azalmakta ve iyileşme bir ay içinde gerçekleşir. Genelde ihtiyaca göre 1-3 seans uygulanır; ancak ek seans gerekmesi halinde, uygulamadan bir ay sonra gerçekleştirilebilir.

2-Kesici Alet İzleri

Kaza gibi çeşitli nedenlerle jilet, bıçak ve benzeri kesici aletlerle ciltte oluşan izler, görsel açıdan rahatsızlık verebilmektedir.

Tedavisi

Birçok kişi görsel açıdan rahatsızlık edici olan izlerin kaybolması için tüm tedavileri denemektedir. Bu amaçla izin çevresine ve üzerine izi hasarlayıcı tedaviler denenmiş de olsa söz konusu tedavilerin, izleri daha da kötü hale getirdiği belirlenmiştir.

Günümüzde ise daha düzgün iyileşme sağlayan Karbondioksit Fraksiyonel lazer kullanılmaya başlanmıştır. Söz konusu uygulama ile önemli derecede başarı sağlanmakla beraber iyileşme oranı, izin yoğunluğuna ve derinliğine göre kişisel farklılıklar göstermektedir. Fraksiyonel lazer uygulaması kesici alet izlerinde ayda bir kez uygulanmaktadır.