KOZMETİK DERMATOLOJİ
ALO ACIBADEM: 444 55 44

Lazer Epilasyon

Fraksiyonel Lazer

Saç Ekimi

Fraksiyonel Lazer

PRP ile Sivilce İzleri Tedavisi

PRP nedir?

PRP uygulamasında kişinin kendi kanından ayrıştırılan plateletlerin kullanılır ve bu işlemlerin steril şartlarda yapılarak, enfeksiyon ve alerji riskinin en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Bu sebeple diğer yöntemlere göre daha kabul edilir bir yöntemdir. Bugüne kadar bildirilen bir yan etkisi yoktur. Ayrıca uzun etkilidir, derinin doğal biçimde yeniden yapılanmasına yardımcı olur.

Plateletler ne işe yarar?

Plateletler veya trombositler vücudumuzda hasarlı dokuları onaran büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan elemanlarıdır. PRP uygulamasında hasarlı dokuya kan dolaşımıyla taşınabilecek olandan çok daha fazla platelet verilir. Bu amaçla diş implantlarında, ortopedik girişimlerde ve iyileşmeyen yara tedavilerinde başarıyla kullanılmaktadır.

Dermatolojide PRP uygulaması hangi amaçla yapılmaktadır?

Deri yaşlanması ekstrensek (dış) ve intrensek (iç) faktörlerin etkisiyle oluşan bir süreçtir. Bu süreçte derimiz bazı fiziksel özelliklerini kaybeder. Derimizi gençleştirmeye yönelik girişimlerin birçoğunda ( kimyasal soyma, lazer gibi) deride hasar yaratılarak, aynı yara iyileşmesinde olduğu gibi derinin iyileşme sürecini uyarmak hedeflenir. PRP uygulamasında iyileşme sürecinde salınan büyüme faktörlerinin daha yoğun bir şekilde deri içine verilmesi amaçlanmaktadır.

PRP dermatolojide hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Lazer, peeling, roller uygulamaları sonrası derinin hızla yapılanmasını sağlamak, Kırışıklıkları azaltmak, Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak, Her türlü yara izini ( sivilce, ameliyat, çatlak vb) azaltmak, Saç dökülmesini düzeltmek.

PRP uygulaması hangi bölgelere yapılabilir?

Dermatolojide PRP daha sıklıkla yüz ve saçlı deriye uygulanmaktadır, ama boyun, dekolte bölgesi, eller ve diğer vücut bölgelerine de uygulama yapılabilir.

PRP uygulaması nasıl yapılmaktadır?

Uygulamanın yapılacağı kişiden kan alınır, steril ortamda santrifüj edilerek plateletten zengin plazma elde edilir. Bu plazma enjeksiyon yoluyla deri içine verilebilir veya lazer, roller uygulamaları sonrası kağıt bir maskeye emdirilerek uygulanabilir. Derin kırışıklıkları gidermek amacıyla dolgu olarak da kullanılabilmektedir.

PRP uygulaması nedir?

İlk uygulama sonrası genellik ciltte sağlıklı bir parlaklık ve ışıltı görülecektir, ancak tam etki yineleyen uygulamalarla elde edilmektedir.

Kaç uygulama yapılması önerilmektedir?

2-3 hafta arayla 3-4 uygulama yapılması önerilmektedir. İlk uygulama sonrası ciltte sağlıklı bir parlaklık ve ışıltı görülecektir, ancak tam etki yineleyen uygulamalarla elde edilmektedir.