HIZLI RANDEVU & BİLGİ TALEBİ

Lenfödem Tedavisi

 1. Lenfödem Merkezi
 2. Lenfödem Tedavisi
Lenfödem Tedavisi

Lenfödem tedavisinin temeli nedir?

Lenfödem tedavisinde amaç, en kısa sürede tedaviye başlayarak lenfödemi dokudan uzaklaştırmaktır.

Lenf sıvısı proteinden zengindir, bu da enfeksiyon oluşmasına zemin hazırlar. Aşırı lenf sıvısının dokularda birikmesi, hücresel fonksiyonları bozabilir. Lenfödemi dokulardan hızla uzaklaştırdıktan sonra tekrarlamasını önlemek temel amaçtır. Burada kişinin eğitilmesi ve kendi sorumluluğunu alması çok önemlidir.

Tedavide hangi uzmanlara ihtiyaç vardır?

Lenfödem tedavisinde multidisipliner anlayışla çalışmak gerekir. Dermatoloji, estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, iç hastalıkları uzmanları bir arada tedaviyi yürütür. Lenfödemden şüpheleniyorsanız, öncelikle sizi takip eden onkolog, meme cerrahi doktorunuza başvurunuz. Onlar gereken muayeneyi yapıp sizi eğitimli fizyoterapistlere yönlendirecektir.

Lenfödem tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Lenfödem tedavisinde, tüm dünyada uygulanan ve lenf sistemini elle uyararak yapılan kompleks fiziksel tedavi (Complex Physical Therapy - C.P.T.) kullanılır. Merkezimizde, Avustralya Adelaide Üniversitesi’nden Casley-Smith tekniği üzerine kendi deneyimlerimizle oluşan özgün bir teknik kullanmaktayız.

Tedavi, düzenlenen eğitim programlarında yetişmiş özel fizyoterapistlerce gerçekleştirilir. Şiş kol ya da bacağa özel bandajlama teknikleri uygulanır. Kişiye özel basınçlı giysiler planlanarak iyilik halinin devamı sağlanır.

Tedavi ne kadar sürer, kalıcı çözüm elde edilebilir mi?

Tedavi süresi, lenfödemin derecesi ile ilgili olarak kişiden kişiye değişen sürelerde olur. Hafif ve yumuşak bir lenfödem, 1 ayda dokudan tamamen uzaklaştırılabilir. Ancak ileri vakaların tedavisi daha uzun sürebileceği gibi, tedavi süreci bittikten sonra da vücut ödem atmaya devam edebilir.

Kalıcı çözüm elde edilmesi, tedavi bittikten sonra kişinin kendi sorumluluğunu alıp iyilik halini korumasına bağlıdır.

Lenfödemin tekrarlanmaması için nelere dikkat edilmeli?

Kalıcı iyilik halinin devamı için kişinin tedavi sırasında kendisine öğretilen yöntemleri düzenli olarak uygulaması çok önemlidir.

Tedavi sırasında rahatlatılan lenf yollarının devamlılığı için kendi kendine masaj, bandajlama ve basınçlı giysilerin sürekli giyilmesi, düzenli olarak yinelenmesi şarttır.

Kompresyon bandajı:

Manuel lenf drenajından sonra aktive olmuş lenf sisteminin etkinliğini koruma amaçlı yapılan özel bir bandajlamadır. Bu bandajların görevi; kas aktivasyonu sırasında yüksek basınç, istirahat halinde ise düşük basınç uygulaması nedeniyle lenf sıvısının etkilenmiş uzuvda tekrar birikmesini önlemektir.

Kompresyon giysileri:

Tedavi bitiminde takip süresince giyilmesi gereken materyaldir. Hazırda bulunan standart giysilere ölçümleri uymayan hastalara özel ölçü alınarak, özel örüm tekniğiyle yapılır. Basınç ayarlamasının çok önemli olması nedeniyle ölçü alımının çok iyi yapılması gerekir.

Eğitim

Lenfödemi iyileştirecek ve kötüleştirecek durumlar konusunda bilgilendirme de eğitimin bir parçasıdır. Bu amaçla bir ilk olarak lenfödem riskli hastalara yönelik 'LENFÖDEM OKULU' oluşturulmuştur. Son yıllarda yapılan çalışmalarda lenfödem riski olan hastalarda 'bilgilendirme'nin önemi üzerinde durulmaktadır.

Lenfödem Merkezi’nde uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir?

Merkezimizde lenfödem alanında uzman fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları ve fizyoterapistlerden oluşan bir ekip tarafından lenfödem hastalarına tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi tamamen manuel teknik ve manevralarla gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca merkezimizde lenfödem riski olan hastalarımız için lenfödemi önleme amaçlı 'LENFÖDEM OKULU' düzenlenmektedir.

Lenfödem tedavisi almış kişilere ise tedavi sonrasında bu durumla başa çıkma amaçlı kendi kendine masaj ve bası giysisi kullanımı konusunda bilgilendirilmelerde bulunulmaktadır. Böylece hastaların iyilik hallerinin devamlılığı sağlanmaktadır.

Merkezimizde "Lenfödemden korunmak her zaman en iyi tedavidir" ilkesiyle hareket etmekteyiz.

Merkezimizde lenfödem tedavisi SGK kapsamındadır.

Tedavi 4 bölümden oluşur:

 • 1. Cilt bakımı ve temizliği
 • 2. Manuel lenf drenajı
 • 3. Kısa germeli özel bandajlarla bandajlamave basınçlı giysi giyilmesi
 • 4. Tedaviden sonra verilen özel egzersiz ve kendi kendine masajın düzenli yapılması

C.P.T. tedavisi iki bölümden oluşur:

 • Tedavi bölümü
 • İdame (devam ettirme) bölümü

1. Tedavi bölümü

Ödemin azaltılması veya tamamen giderilmesi amaçlanır. Cilt bakımı, lenf drenajı ve özel bandajlama yapılır. Terapi, haftanın 5 günü ortalama 1-2 saat sürer. Toplam terapi seansına 1 kür denir. 1 kür, 15-20 seanstan oluşur. Eğer lenfödem bir kürde yeterince boşaltılamazsa (fibröz doku ileri lenfödem durumlarında) 2. ve 3. kürler yapılabilir. Her kür arasında 9-12 ay olmalıdır. 1. kür sonrasında kişinin ihtiyacına uygun basınçlı giysi planlanır.

2. İdame bölümü

Lenfödem tedavisi biten kişinin öğrendiklerini uygulamaya devam ettiği bölümdür.

 • Cilt bakımı, temizliği
 • Kendi kendine masaj
 • Egzersiz
 • Basınçlı giysilerin düzenli giyilmesi tedavinin sonuçlarının devamını hatta daha iyiye gitmesini sağlar.

Hastanın bu bölümde kendi durumunun sorumluluğunu tamamen sahiplenmesi ve düzenli olarak kontrollere gelmesi gerekmektedir.

İdame bölümünde hastanın kendi durumunu kabullenip onu yönetmesi beklenir.

3. Lenfödem riski taşıyanların korunması

Lenf nodları ve yollarını etkileyen her türlü cerrahi tedavi veya radyoterapi görmüş kişiler, lenfödem riski taşırlar. (Örn. Memenin tümünün veya bir kısmının alınması, koltukaltı lenf nodlarının kısmen veya tamamen alınması, alt karın bölgesine cerrahi uygulanması, kasıktaki lenf düğümlerinin alınması ve tüm bu bölgelere radyoterapi uygulanması)

Bu kişilere cerrahi operasyon öncesi risk anlatılmalı, kişiler bilgilendirilmelidir. Bu, ömür boyu devam edecek bir risktir.

Ancak riski en aza indirmek ve lenfödem oluşmadan bir yaşam sürdürmek mümkündür.