HIZLI RANDEVU & BİLGİ TALEBİ

Lenfödem Tipleri

  1. Lenfödem Merkezi
  2. Lenfödem Nedir?
  3. Lenfödem Tipleri
Lenfödem Tipleri

Lenfödem farklı sebeplerden kaynaklanabilir. En çok meme cerrahisinde lenf nodüllerinin alınmasından sonra görülse de farklı nedenler de olabilir. Bazı durumlarda doğuştan bazı durumlarda sonradan görülür. Bu nedenle lenfödem kendi içinde primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olarak ayrılır.

Primer Lenfödem

Primer durumlarda görünür bir sebep yoktur. Bu kişilerin ya doğumdan itibaren lenfödemleri vardır (konjenital lenfödem) veya ergenlik-gençlik döneminde ortaya çıkar (prekoks lenfödem) ya da yaşamın ileri döneminde, 35-40 yaşından sonra oluşur (lenfödem tarda).

Primer lenfödem kadınlarda 3 kat daha fazla görülür.

Sekonder Lenfödem

Genellikle lenf nodlarının çıkarılması veya fibrozisi (nedbeleşme, sertleşme) sonucu gelişir. Bu da önceden yapılmış radyasyon tedavisi ve cerrahi girişim sonucu boyun, koltuk altı, kasık lenf nodlarının zarar görmesi veya alınmasından kaynaklanır. Meme, rahim, idrar kesesi, yumurtalık, prostat, testis kanserleri, malin melanom tedavileri sonrasında lenfödemle karşılaşma riski vardır.

Lenfatik sistemin travma (yaralanma, zedelenme) veya tekrarlayan enfeksiyonları (mantar enfeksiyonu vb) sonucunda da lenfödem gelişebilir.