Bize Ulaşın

Hastanın Kendi Dokuları (Otojen dokular) ile Meme Onarımı

  1. Ana Sayfa
  2. Hastanın kendi dokuları (Otojen dokular) ile meme onarımı
Meme Onarımı Nedir?

Hastanın kendi dokusundan yapılan meme onarımı, protez meme onarımına göre daha fazla cerrahi tecrübe gerektiren ve daha karmaşık bir operasyondur. Hastanın kendi dokularıyla yapılan (Otojen doku) operasyonları, genellikle geç dönem meme onarımlarında uygulanır. Kemoterapi ve radyoterapi almış, mastektomi sonrası meme onarım işlemi görmemiş veya başarısız işlem görmüş hastalarda tercih edilir. Radyoterapi gören bölgede implant (protez) olan meme onarımı hem estetik, hem de doğallık açısından çoğu zaman istenilen başarıyı veremiyor. Bu yüzden memenin daha doğal bir görünüm kazanması için sırt, kalça ve bacaktan alınan dokularla yapılır meme onarımı yapılıyor. Daha önce implant (protez) uygulanmış hastalarda, operasyon başarısız olmuşsa yine hastanın kendi dokusuyla yapılan meme onarımı tercih edilir.

Bunlar;

Mikrocerrahi

Öncelikle bu operasyonları yapan plastik cerrahın mikrocerrahi konusunda deneyimli olması gereklidir.

Serbest doku aktarımıyla birlikte memeyi deri ve deri altında yağ dokusuyla besleyen damarlar, bağlı olduğu sırt - karın veya kalçadaki bölgeden ayrılır. Besleyici damarlar, alıcı bölgedeki damarlara başarılı bir şekilde dikerek o bölgedeki damarların zarar görülmemesi sağlanır.

Bu tür operasyonları yapacak cerrahların, mikrocerrahi konusunda uzman olması gerekir. Birbirine dikilen ince damarların ancak mikroskop altında dikilmesi mümkündür. Otojen doku ile gerçekleştirilen onarımlar meme dokusuna benzerlik gösterdiği için, hastanın kendi dokusu ile yapılan meme operasyonları doğal memeye daha çok benzer. Fiziksel ve duygu hissiyatı açısından, protez meme onarımı operasyonlarına göre daha iyi olmaktadır. Operasyon sonrasında kullanılan dokuların yumuşamaya başlaması ve zamanla operasyon izlerinin azalması kişideki memnuniyet hissini arttırır.

Otojen dokularla yapılan meme operasyonları, doğal meme gibi kilo alıp verme gibi durumlara daha cevap verirler. Yani bu durumda kişi meme onarımı sonrasında kilo alma veya kilo verme durumu yaşarsa ya da yaşa bağlı olarak sarkma yaşanırsa her iki memenin arasında oluşan simetri farkı daha doğal olur. Otejen doku ile yapılan meme onarımlarının diğer bir artısı da kemoterapi veya radyoterapi uygulanmasına engel olmaz.

Meme Onarımı Hakkında